Trochu rozpačitá Ženklava

Čili přesněji: Její pivo Zenke

Čili ještě přesněji: Pivo Zenke v porubském firemním výčepu.

Uplynul zhruba rok od mých předchozích dvou návštěv.

Výčep Zenke se nalézá v pátém porubském obvodě poblíž baníkovské a sládkovské nálevny Parlament.

Před rokem tam provoz začínal a já mimochodem obdivoval podnikatelskou odvahu ženklavské pivovarnické společnosti, která si zřídila zděný stánek přímo v krajském městě.

Má předchozí setkání se Zenkem byla spíše sporadická. Nejvíce mi ženklavská světlá 12°chutnala před pár lety ve Štramberku.

Interiér dotyčné pivnice jsem v pátek o půl páté odpoledne shledal skoro prázdným. Nic naplat. Éra přeplněných odpoledních hospod, kde dělníci s rolníky, případně horníky analyzují u politých stolů uplynulý pracovní týden zřejmě bez náhrady skončila. Jen jeden host sleduje v TV nejspíš zahájení MS v ledním hokeji.

Uprostřed lokálu usrkává mladá paní nealko a instantní kávu.

Jsem zvyklý z rutinovaných hospod, že mi třeba i lehce podmírovou „kuželku“ donese personál již po několika vteřinách po objednávce. U Zenkeho to však bylo jiné a já na své pivo čekal pěkných pár minut (to se jen tak říká – ty minuty nabyly nikterak pěkné, spíše až dlouhé).

Samotné pivo se zdálo být relativně v pořádku, nějak mu však chyběl potřebný říz a výraznější pěna. Až jsem měl pocit jakési nepřístojné zvětralosti. Marná sláva – pěna, což je vlastně kysličník uhličitý smíchaný s jistými koloidními látkami k pivu nerozdělně patří. Společně pak tvoří homogenní roztok, přičemž smetanovitost pěny zjemňuje často hluboce hořkou a přímočarou konzistenci samotného truňku. Když jsem byl asi v půlce sklenice, došla mi jistá asociace z případů, kdy jsem narazil na pivo podchlazené. V případě Zenkeho to tak teplotně nevypadalo, přesto již jsem se té vtíravé myšlenky nemohl zbavit.

Polotmavá 11°už byla celkem standardní. Na pivo polotmavé i řádně hořká a připadala mi i hustější než světlá 12°.

Než jsem dopil, lokál se naprosto vylidnil a já jsem odjížděl zlepšit si trochu chuť, ale hlavně náladu do hospody Žalák, kde mám už přes 40 let domovské právo.

Výčep Zenke v Ostravě je bezesporu dobrý počin. Chtělo by to ale v každém případě trochu dotáhnout.

P.S. Podle pravidel českého pravopisu by mělo být slovo Zenke snad nesklonné, já jsem je však skloňoval podle vzoru „Imre“.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>