Tusker v ohrožení

Souostroví Vanuatu se dříve jmenovalo Nové Hebridy a nezávislost získalo 30. července 1980. Tvoří jej asi 80 ostrovů, na nichž se mluví zhruba 70 jazyky.

Když jsem roku 2008 šel z přístavu do hlavního města Vanuatu Port Villa, nejvíce jsem byl zvědavý na místní pivo. Etiketa nalezené pivní láhve mne dosti zklamala. Lokálně vyráběný ležák se nazýval Tusker (kel), stejně jako pivo z africké Keni. Nu což, řekl jsem si odhodlaně. Je třeba ochutnat. Logo bylo jiné než na jeho africkém jmenovci a pochopitelně jsem si nebyl jistý, zdali oba pivovary patří do stejné nadnárodní skupiny.

V Port Villa jsem měl štěstí. Hned v první restauraci jsem narazil na točený Tusker. Obnaženou pípu, monstrum, které vypadalo jako důmyslný pekelný stroj obsluhoval statný Melanésan. Pivo dobře chlazené, skoro bez pěny a bez chuti, jen s lehkou pivní hořkostí a mírným náznakem chlebovitosti v krátkém, spíš symbolickém doznívání. Ovšem cena velice sofistikovaná. Za třetinku jsem zaplatil v přepočtu skoro 4 dolary!

Opustil jsem drahou hospodu a poobědval mezi místními lidožrouty u občerstvovacího stánku na tržišti. Tam mne vyšel láhvový Tusker zhruba na dolar. V nedalekém Liquer storu prodávali ještě další dvě modifikace této značky. Byl to pilsner a bitter. Po degustaci však mohu prohlásit, že všechny verze chutnají takřka identicky. Na ostrově se ještě vaří tmavý speciál South Cross, ten jsem však nikde nesehnal. Stejně jsem dopadl když jsem sháněl opojný výtažek z pepřovníku zvaný kava-kava.

Oficiálním úředním jazykem na Vanuatu je vedle spisovné angličtiny též místní dialekt Bislama. Je to směs všeho možného a pamatuji si, že klavír se řekne v překladu něco jako černý-bílý-udeříš-zvuk-plaší-ptáky-lidé-líbí. Myslel jsem si, že označení piva může být třeba chladné-hnědé-pěna-hořké-pití-zpívat-motat-usnout. Avšak mýlil jsem se pivu se zde běžně říká beer.

Před pár dny na Vanuatu řádil tajfun Pam (to bývala u nás kdysi zkratka oddělení Práce a mzdy – někdy rovněž tajfun). Jen v hlavním městě bylo zničeno až 90% místní infrastruktury. O tom, co se stalo s pivovarem Tusker zdroje prozatím mlčí. Asi doma vyvěsím vanuatskou vlajku a budu doufat…..

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>