V Hodoníně na Vojáčka…

V roce 1987, kdy jsem v Hodoníně absolvoval svou zkrácenou dvouměsíční základní vojenskou službu (viz rubrika Lidé, čtěte! kapitola Dlouhý zelený absťák) byl v tomto městě na čepu nejčastěji Jarošov, potom obligátní Prazdroj a navíc kupodivu též Budvar a Kozel.

Jarošov už spoustu let nevaří a PU ani Kozel není k pití. Byl jsem mile potěšen když roku 1994 vznikl v Hodoníně pivovar Kunc a značka piva Švihák. V současnosti je to tam jako u Pegasa v Brně. Zavedený podnik a rutinní řemeslná piva. Nedávno jsem byl znovu mile potěšen, neboť ve stejném městě vznikl již v pořadí druhý minipivovar Vojáček.

Připomíná to starou jihomoravskou lidovku i někdejší snahu ostravských gumáků dostat mne v mém pokročilém věku 25 let na vojnu. Ano, již zhruba po měsíci mí přímí zelení nadřízení plakali štěstím když jsem odjížděl na psychiatrické vyšetření do vojenské nemocnice do Brna. Ale dost nostalgie. Na naší pivní scéně se objevil nový pivovar. Z internetu není zřejmé jestli disponuje vlastní hospodou, ale vypadá to, že svoje pivo pouze prodává zájemcům přímo v KEG sudech a PET lahvích. Sortiment obnáší desítku Desátník, polotmavou 11°Kaprál, 12° Oficír a rovněž světlou 14°Major. Úplná úroda zelených mozků. Generála už vaří ve Vyškově a hodnosti jako např. Generálplukovník jsou pro název piva dost krkolomé. Tak příště snad Praporčík nebo Politruk.

Dvanáctka Oficír je příkladem klasického osvěžujícího piva s příjemnou hořkostí. Lehký chmelový buket a dostatečný říz. Pivo, které ničím neurazí, ale na druhé straně ani ničím nenadchne. Žádná senzorická chyba, avšak ani žádné překvapení v doznívání. Ochutnal bych i jiné druhy, ale Vojáček v naší pivotéce je k mání pouze v 1,5 l balení. Chcete-li otestovat sami, přijďte. Petka se prodává za 40 – 47 Kč.

Závěrem ještě něco k samotným vojákům. Podle nejnovějších průzkumů si asi 33% české populace přeje zase povinnou vojenskou službu. Lidem se stýská po ztraceném čase, hraní na vojáčky, bufetu, sahaře, opušťácích, paragrafu o vyhýbačce atd. Jako bývalý záklaďák mohu zodpovědně prohlásit, že základní vojenská služba obranyschopnost naší vlasti nezvýši. Ostatně tu nezvyšují ani tzv. profesionálové, kteří bojují za americké zájmy kdesi v Afghánistánu, kde ani není legálně k dostání pivo!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>