V nouzi poznáš pivovar

V poslední době zimní počasí a hlavně probíhající Heydrichiáda omezují cestování za pivem. Nechce se mi jet někam dále, abych si tam koupil petku, kterou bych pak v mrazu demonstrativně popíjel venku.

Proto jsem již nějaký čas závislý povětšinou na nabídku místních pivostánků a na pár věrných pivovárků, které se snaží i přes své ekonomické těžkosti zmírnit nám pivařům tuhletu šílenou dobu.

Na prvním místě mohu zmínit Panský pivovar v Paskově, kam se fyzicky zdatný jedinec může vypravit i pěšky z Ostravy podél řeky Ostravice (cca 17 km). V nabídce je běžně jen 10°, 12° a tmavá 13°, ale všechny stojí za to. Hutné, poctivé a přitom osvěžující. Jsem zvědav, kdy Paskov přijde se svým prvým svrchním experimentem.

Dále je to podobně laděný pivovar ve Staré Bělé. Pro jejich tovary se občas, rovněž pěšky vypravím na Kolibu do Bělského lesa. Několik druhů petek je možno vychutnat na blízkých lavičkách (i když momentálně je na to dost chladno) , přičemž ochotný personál vám poskytne plastový kelímek.

K chuti přijde i svěží pivko od Trolla. Segal ze svého okénka běžně prodává jeho geniální světlou 11°, která se pije sama a občas nabídku zpestří i nějakým tím ejlíkem. Nedaleký Heřmanický pivovar rovněž své produkty prodává. Například v porubské Alkotéce.

Nedávno jsem si zakoupil dva kusy v Hobitu. Po letitých peripetiích, kdy kvalita tamních výrobků kolísala jsem byl tentokrát 100% spokojen. Extrahořká 11°naprosto splnila všechna má očekávání a velice mi chutnala i klasická 12°. Byla přesně taková, jak si představuji český ležák. Byla naštěstí pryč dlouhodobá příchuť podzemnice olejné i příležitostný diacetyl.

Samozřejmě bych mohl jmenovat další naše lokální podniky, včetně těch létajících. Važme si jejich píle a odhodlání v nelehkých časech. A v této souvislosti se snažme aktivně pomáhat. Nečekají se od nás žádná hrdinství ani velké oběti. Maximálně tak zvýšené jaterní testy…..

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>