Vánoce a pivo

Tyto dvě věci k sobě nerozdílně patří. Vzpomínám a bilancuji svou osobní historii….

V 80. letech minulého století Vánoce příliš pivu nepřály. Pravda, vyráběly se vícestupňové speciály, ale jejich výběr byl žalostný. Mám dojem, že v celém Severomoravském kraji (což je dnešní Moravskoslezský s částí Olomouckého a Zlínského)bylo možno o Vánocích sehnat vedle běžného artiklu jen přerovského Hanáka 14°a černého Ondráše 16°z Litovle, u kterého jsem si představoval, že piji pivo v Bavorsku. Některé hospody měly na štědrý den otevřeno. Setkával jsem se v nich tradičně s vybranými kamarády, nebo jsem jen tak sám meditoval u točeného škopku nad uplynulým rokem. Tyto podniky však většinou zavíraly kolem 15 hodin. Pak byl člověk odkázán na domácí zásoby. Můj otec v těchto dobách kamarádil s ředitelem ostravského pivovaru s. Oslízlem (takto se ten člověk skutečně jmenoval), takže o lahváče (které však určitě nepatřily k mým oblíbeným) nebyla nouze. Po Půlnoční kolem 21. nebo 22. hodiny jsme však většinou žádnou otevřenou hospodu nenalezli a tak jsme buďto šli pařit k nějakému předzásobovanému kumpánovi nebo se rozešli do svých povětšinou suchých domovů. I během dalších dvou vánočních svátků nebylo jednoduché narazit na kvalitního čepa. Pár dní mezi svátky jely hospody zpravidla normálně, problém samozřejmě nastal během Silvestra a Nového roku.

Dnes už je situace naštěstí lepší. Na trhu je plno speciálů celoročně, což teprve kolem Vánoc. Slušné hospody jsou otevřené až do noci a některé z nich dokonce samy nabízejí štědrovečerní večeři. Podobně to probíhá i mezi svátky a dokonce na Silvestra mají mnohé knajpy běžný provoz bez drahého vstupného.

Tak to má být. Tak je to správné. Jinak jsou však Vánoce čím dál komerčnější, lidé si pod umělý nebo ukradený stromeček nadělují peníze a nová generace začala velebit Santa Klause. Dokonce nám jeden jeho jmenovec vládl deset let ve funkci prezidenta. Při dnes módních polemikách o ztrátě spirituality Vánoc je dobré pivo naštěstí alespoň dílčím řešením.

Přeji všem pivařům co nejveselejší pivní svátky a zdravá játra do roku 2014!

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>