Výčepní pivo lichého čísla

Objevil jsem je nejprve v Hobitu. Poté též v Kurník šopě.

Výrobek se jmenuje Letuška a je to lehké výčepní světlé pivo o EPM 9°. Výrobce – minipivovar Aero z Hrabůvky. Když pomineme alarmující fakt, že od roku 1994 se „desítkou“ nazývají všelijaké radegastovské či staropramenné blivajzy o EPM kolem 8°, můžeme tento počin pochválit. V letním parnu alkoholicky slabší pivo určitě přijde k chuti. Poprvé jsem se s devítkou setkal počátkem 90. let v podobě lahváče od Regenta. Pak ji vařili v Hobitu jako „Stoický Klid“. Devítistupňové pivo též patří do sortimentu Prvního havířovského minipivovaru (který není první).

Letuška je slušný truňk, který nic nepředstírá. Pro milovníky dřevěných a železných palic (speciály od 14°výše) může být výčepní pivko z Aera skutečně jen „vodička“, ale pro mne má celkem zajímavou chuť a hlavně letní opodstatnění. Mok je hořčejší, snadno pitelný s dostatečným, ne však excesivním řízem. Doznívání dlouhé a chlebovité. Slušná je rovněž cena, která se odvíjí od ceny desítek.

Kdysi se ve vybraných provozech podávala osmička. Alkoholická vyhláška z roku 1960 to umožňovala. Z harrachovské sklárny Novosad mám zkušenost, že osmistupňové pivo bylo podáváno během směny místním zaměstnancům. Před pár lety mi krnovští bratři Salavové dali ochutnat vzorek jejich výčepní 8 z názvem Zahradník. Vynikající.

Další existující výčepní pivo liché řady, které jsem pil byla sedmička. Pětka se snad naposled vařila za války.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Výčepní pivo lichého čísla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>