Výročí pivního puče

V hospodě může proběhnout i pokus o státní převrat, jak se to stalo v Mnichově 8. listopadu 1923.

Tenkrát mladý Adolf Hitler vsadil na pivařství Bavoráků a přestože byl sám rodák z rakouského Branau, rozhodl se tohoto fenoménu využít. Při schůzi místních zastupitelů večer 8. listopadu se sám chopil zbraně a za pomoci věrných členů NSDAP a SA se mu podařilo zfanatizovat dav lokálních obyvatel, zajat rukojmí a vyrazit vstříc nežádoucí německé vládě do samotného Berlína. Právě zásluhou držených rukojmí se vyhnul konfrontaci s policií, o něco později se však střetl s oddílem tzv. „zelené policie“, jehož velitel Michael von Godin, který byl nesporně příslovečným mužem činu se nezdržoval s vyjednáváním a přímo zahájil palbu.

Pivní puč se nezdařil, NSDAP bylo na as rozprášeno a Hitler strávil několik měsíců ve vězení, kde byl velice invenční, neboť tam za odborné asistence starého kamaráda Rudolfa Hesse napsal svůj bestseller Mein Kampf.

Nápad s pivní revolucí však nebyl špatný. Podobné pikle se kuly i u nás koncem 80. let, z čehož nakonec vyšel 17. listopad.

Už víte, proč naši konfidenti drží knajpy zavřené?

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>