Whisky and fazole….

…..a naštěstí také slušné pivo!

Včera se konal v Zašové druhý ročník zajímavé kulturní akce s názvem Whisky and fazole.

Byla koncipována jako festival blues a jižanského roku.

Od 15 hodin až skoro do půlnoci se na pódiu v sále místního kulturního domu vystřídalo šest rockových kapel z domova i blízkého zahraničí.

Nejvíce mne zaujal polský soubor Black Job prezentující vlastní tvorbu. Čistokrevný rock trochu říznutý polským punkem 80. let, přičemž autentické hammondovské zvuky posunuly kombinovaný žánr i někde do dob starého Deep Purple či Uriah Heep.

Největším mým objevem však byla maďarská dvoučlenná formace Stone Sober. Zhruba 20 letí studenti budapešťské zemědělské univerzity předvedli ve svém cca 45 minutovém programu explozi ryzí energie. Bez nahraných groovů, loopsů, sequencerů a jiných berliček hráli naživo ve složení kytara a bicí hudbu, která by se dala zařadit do škatulky „alternativní rock“, ale to byste museli slyšet.

Nejvíce mne pobavily syrové zvuky endéráckých varhan zn. Vermona ze 70. let u kterých se oba mladí protagonisté příležitostně střídali.

Potěšilo mne, že na čepu v přilehlé hospodě točili vedle Poličky též místní pivo Portáš. Tento zašovský pivovar funguje již slušnou řádku let. Původně patřil gamblerské organizaci Bonver a jeho pivo se jmenovalo Bon, o jeho současném vlastníkovi nic nevím.

Nedávno nám bohužel zrušili v Mar. Horách provozovnu Portáš s bohatým výběrem právě zašovských piv.

Dále bylo v nabídce i několik desítek Whisky z celého civilizovaného světa.

K chuti přišel i pikantní a výživný fazolový guláš.

Jediným mínusem organizačně dobře organizovaného festivalu byla slabá účast posluchačů. Bylo jich v sále a ve vedlejší hospodě snad jen několik desítek.

Tak snad příští ročník bude úspěšnější.

Na závěr jsme si dali s maďarským kytaristou napůl jednu portášskou petku. Pochlubil jsem se se svou maďarštinou.

„Üveges sör….“

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>