Zavírací pondělky

Pamětníci (kdo jiný) jistě pamatují. Únavná pěší výprava za pivem končí u vesnické hospody, která dle vývěsního štítu nabízí dobrou pivní značku. Ale běda! Je zrovna pondělí a to znamená zavírací den!

Zavírací pondělky bývaly hitem minulého režimu. A to nejen v oblasti pohostinství. V Ostravě například, v dobách kdy ještě neexistovaly supermarkety dnešního typu zavřeli obchod s potravinami v sobotu v 11 dopoledne. Znovu jej otevřeli v sobotu o půl sedmé ráno. Jenže – krámy byly v 11 opět uzavřeny a provoz v nich začal až kolem 15 hodin. Že by socialistická siesta? Ne. Bylo to pouze řešení kvůli pracovní době zaměstnanců, kterým nechtěli proplácet přesčasy. Ve flexibilnější Opavě byly v různých obchodech polední zavíračky v různé dny, v Ostravě se tenkrát člověk po víkendovém půstu pořádně nažral až v úterý.

S novou vlnou podnikání zavírací dny včetně pondělků skoro vymizely. Kdo chce rozjet kšeft musí počítat s tím, že bude makat celý rok bez nároků na dovolenou nebo volný den. Důležitý je totiž zákazník, kterému je třeba přizpůsobit pracovní dobu. Dnes je v Ostravě i v menších městech bez problémů možné celých 24 hodin denně popíjet pivo v restauracích, pivnicích i barech. Velkou roli v tom však hrají bohužel zejména non – stop herny.

Postupem času však podnikatelská obec opět poněkud zlenivěla. Literárně se to nazývá usnutí na bobkových listech. V euforii, že dnes u nás funguje zhruba 170 minipivovarů, které si prozatím nijak výrazně nekonkurují, nýbrž koexistují se počali někteří jejich provozovatelé opětovně uchylovat k zavíracím pondělkům. Jedním z příkladů je okolí Plzně, kde funguje hned slušná řádka pivovárečných stánků. Pomiňme fakt, že si tyto podniky během několika let své existence nedokázaly vytvořit odbytiště svých výrobků v krajském městě. Tak turista ze vzdáleného regionu, který přijíždí na pivní výlet do Plzně nemá šanci tato piva okusit. Pivovary v Chudenicích a ve Šťáhlavech jsou v pondělky nekompromisně uzavřeny. Když jsem při telefonickém hovoru s majitelem šťáhlavského pivovaru podotkl, že je to jako kdysi bránil se, že mají těžké víkendy a potřebují jeden den odpočinku. Toto rozhodnutí je na každém podnikateli. Pak však nelze nižší zisky svádět pouze na slabou kupní sílu a nemilosrdný berňák. Další minipivovarník sice svůj podnik otevřený měl, avšak byl vypitý a další várku očekával až ve čtvrtek. Přes léto je to prý běžná praxe. To je ovšem horší než zavírací pondělí. Minipivovar, který nabízí své pivo jen 3x – 4x do týdne si zaslouží krach!

Tak se budu, bohužel muset na své služební cestě spokojit jen s městskými pivovárky v Plzni. Ty snad budou v pondělí otevřené.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>