A když přijde neděle, do Pustkovce vesele!

Ale pěšky!

Podle starší předpovědi mělo po poledni trochu pršet, ale ani po 14 hodině, kdy skončila v ČT první pohádka to venku na blížící se déšť vůbec nevypadalo.

Když si náhodou pustím v neděli v poledne Otázky VM, musím potom shlédnout alespoň jednu uklidňující pohádku. Včera v tendenční diskuzi ministr Blatný (alespoň podle uší, neboť měl xicht zakrytý) běsnil, že by se lidé měli testovat alespoň dvakrát denně (Prymula a jeho banda si ještě musí na poslední chvíli nahrabat) a jakýsi ryšavý ekonomický odborník tvrdil, že teď je ta nejlepší doba se zadlužovat. Někdy jsem rád, že mám již 59 let a něco jsem si v životě užil. Ale když se proti tomuto nehoráznému bordelu nepostaví mladší generace, kterým by neměl být osud jejich země vůbec lhostejný, dopadnou jak Amíci ve Vietnamu.

Pohádka Modrá krev mne tentokrát ukonejšila. Někdy se ani toto bohužel nestane. To když vysílají nějaký kvazi pohádkový blábol plný rádoby surrealistických triků, který bývá často pouhou amorfní slátaninou postrádající smysluplnější děj. Pamatuji si na trefnou kritiku někdejší pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, která měla premiéru na Vánoce 1987. Nadpis zněl: „Pohádka končí – diváci vylézají zpod  postelí…“

Ve 14.15 byl čas vyrazit. Venku foukal čerstvý vítr, bylo polojasno, avšak pro mne ideální podmínky ke komorní pivní výpravě.

Nejprve přes Mar. Hory a Hulvácký les do Nové Vsi. Míjím místní Benátky. Ještě kdysi v 60. letech se tam prý jezdívalo na lodičkách. V letech 90. tam začala fungovat výletní hospoda, kde se příležitostně konaly vydařené kulturní akce. I já jsem dvě pořádal. Nejsem ekonom, kšeftu nerozumím, ale chtěl jsem se bavit. Nakoupil jsem piva z blízkých i vzdálenějších minipivovarů (někdy jen samotný sud, někdy dorazil i místní personál) a dal jsem pronájemci Benátek nabídku:

“ Dám ti pivo zdarma a ty si je prodávej za kolik chceš. Doporučuji však adekvátní cenu. Pro hudebníky bude pivo gratis (hrálo mi tam rovněž zdarma několik lokálních kapel) a já si budu vybírat vstupné.“

To by stěží mohl někdo odmítnout. Akce měla úspěch, přišlo dokonce pár set lidí a já jsem na závěr zaregistroval čistý zisk 1000 Kč. Bohužel vzápětí mne oslovil kolega, který mi vyráběl plakáty a o onu částku mne připravil…

V roce 2002 jsem na Benátkách dokonce potkal svou bývalou manželku. Už na to nebudu vzpomínat.

Z Nové Vsi na cyklostezku podél Odry. Přejít na prajzskou stranu , míjet Hošťálkovice po pravé straně a vylézt v Třebovicích. Po cestě potkávám hodně pěších, ale zejména ocyklených či okoloběžkovaných turistů. Někteří z nich mají i své psy. Za celou svou cestu, která trvala asi hodinu a čtvrť jsem potkal snad čtyři zahadrované lidí. Tak se, Blatný poser!

Dále trasa vede Porubou kolem Bohémky. Tam jsem v paneláku č.p. 1343 asi půldruhého roku přebýval u jedné své přítelkyně. Když jsem se vrátil po měsíci ze zkrácené vojenské služby a následné hospitalizace v blázinci, bylo na zvonku u dotyčného bytu změněno mé jméno na „Ladislav Kokrda“…Traumata z mládí…

Ze 4. obvodu už není daleko do samotného Pustkovce. V Kurníkšopěhospodě funguje okénko. Když dobíhám, předbíhám muže se ženou ve středním věku a maně vyslechnu část jejich rozhovoru:

On:“ Tady je Kurník šopa…“

Ona: „Ale tam nemají Ostravar!“

On: „Ale já přece neříkám, že tam musíme jít…“

U okénka velký výběr není, hodně piv z nabídky je vyškrtaných. Volím točený Chomoutov. Slušný světlý ležák. K exteriérní konzumaci by se hodilo teplejší počasí, ale nemůžu si vybírat. Zaujal mne i další druh točeného piva. Badflash (Bad Flash) černý 12° ležák. Opět variace na flekovské. Krásně černé, poměrně hutné, chuťově vyvážené. Všiml jsem si, že naše tmavá piva postupně hořknou. To je po éře přesladkých Kozlů a Krušovic určitě dobrá zpráva.

Na cestu ještě petku Vsacanu. Proč ale stojí 99 Kč? Posledně jsem za ni u Segala platil jen 70. Mám obavu, že to Kurníkáři začínají trochu přehánět s cenami. Pohlédnu do nákupních cen příslušných pivovarů, abych někoho neobviňoval zbytečně.

Domů cestuji autobusem. Byla to celkem vydařená neděle.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>