Anglo-americká IPA

Když může být anglo-americká hudba jak se v 70. a 80. let u nás souhrnně číkalo bigbítu, může být i anglo-americké pivo.

Jak už jsem tady jednou psal IPA (Indian Pale Ale) chutná poněkud jinak v UK a jinak v USA. Na americkém kontinentu byl tento pivní styl rozvinut a přiveden až ke svébytnému druhu APA (American Pale Ale – mimochodem toto slovo znamená v rumunštině „voda“). Charakteristický je zvýšený obsah alkoholu (obvykle kolem 6 nebo 7%)a bohaté chmelení aromatickými odrůdami. V UK bývá IPA konzervativnější.

Pivo Proper Job z britského regionálního pivovaru St. Austell, který byl založen už v roce 1851 je podařenou kombinací obou IP(opět počešťuji zkratku IPA a skloňuji ji podle vzoru „žena“). Z tradiční Anglie si sebou nese rozumné procento alkoholu (5,5%) a chuťovou decentnost, Amerika ji zase obohatila o citrusová aromata, na kterých má zásluhu nejspíš kombinace tří odrůd chmelů. Willamette pochází z Oregonu a je to příbuzný druh známého anglického chmele Fuggles, proto se také nejspíš dobře hodí do anglické Ipy. Dalším druhem je dnes už notoricky známý aromatický Cascade z USA a do třetice se ke chmelení používá i Chinook, což původně v indiánštině znamená velký mrak či jiný meteorologický úkaz. Proper Job je skutečně zdařilým spojením anglické tradice a americké pivovárečné současnosti. Dotyčný ale (ejl) má atributy svrchně kvašeného moku, překvapí však svou nenucenou střídmostí. Nad ní ovšem vládne osvěžující vůně pečlivě vybrané kombinace chmelů. Myslím, že pivo ze St. Austell bych snesl i v některé ze svých oblíbených hospod.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>