Den v historii – 15.říjen 1984

Ten den bylo pondělí. Řeklo by se – normální podzimní den. On však až tak normální nebyl.

Již od léta 1984 létala československým vzduchem poplašná zpráva: Chystá se zdražení piva i některých jiných nápojů! Poslední plošné zvýšení cen pěnivého moku proběhlo v polovině 60. let za vlády prezidenta Antonína Novotného. A jak to obecně předpovídal Švejk – vláda padla. Není však jasné jestli to bylo kvůli zdražení piva (12°z 2.20 Kčs na 2.80 Kčs)nebo zásluhou srpnových událostí roku 1968.

Osobně jsem zdražení příliš nevěřil. Zvláště když padl předpokládaný termín 1. října. Nic se nestalo. Na spolku měli nošovickou 12°stále za 3 koruny a U Rady za 3.90. O 14 dní později se však situace rapidně změnila k horšímu. Pivo plošně zdrahlo o 70 -80%! Maloobchodní cena desítky se z 1.70 Kčs vyškrábala na 2.50, jedenáctky z 2.30 na rovné tři koruny československé. Necitelnější zdražení a nová diferenciace cen však proběhly u piva dvanáctistupňového. Dvanáctka se po 15.říjnu začala dělit na běžnou, značkovou (?),exkluzivní (Budvar, Zlatý Bažant) a luxusní (Plzeňský Prazdroj). Zatímco láhev běžného 12°ležáku jakým byl v našem regionu kupř. Opavský Zlatovar nebo Litovel bylo možno pořídit v obchodě za 4 koruny, Radegast nebo Ostravar byl již o celých 70 haléřů dražší. Ještě hlouběji do kapsy bylo nutno sáhnout kvůli zakoupení Budvaru nebo Bažanta (obé 5.20 Kčs). Nejluxusnějším českým pivem se stal Pilsner Urquell, který stál rovných 6 korun, v pivnici  cenové skupiny 6.30. Sodoma Gomora. Pivaři okamžitě zahájili spotřební stávku a ono pondělí a částečně i v úterý 16. října byly výčepy skoro prázdné. Jak to ale říkal neboštík Galileo – a přece se točí! Pivní kultura 80. let pokračovala v nových cenových relacích. O pět let později – přesně 24. listopadu roku 1989 podala zrádná komunistická vláda demisi. Pivo nám však od té doby nikdo nezlevnil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>