Aristokratické pivo ze Středních Čech

Pivovar Lobkowicz ve Vysokém Chlumci je jedním z regionálních podniků, které přežily hektická 90. léta i současnou zhoubnou globalizaci. Dnes patří do poměrně silné stejnojmenné skupiny 7 pivovarů.

Když jsem v létě 1981 cestoval autobusem z Českých Budějovic do Prahy, nebyl ještě internet a informace se sháněly analogicky. Náš autobus zastavil na patnáct minut v městečku Votice a tam jsem v lokálním šenku narazil na Vysokochlumeckou 12°. Zmlsán nedávným Budvarem, Samsonem, Regentem a Protivínem musím přiznat, že mi to nějak extra nechutnalo, nicméně jsem na tehdejší pivní scéně našel dalšího hráče. O pět let později za nádražím ve Zdicích, kde jsem čekal na přípoj do Příbrami měli Vysokochlumecké (byl to oficiální název, proto velké písmeno) rovněž na čepu. Půllitr natočený vskutku pohádkově o správné teplotě a se smetanovou pěnou, jinak však chuťově opět žádný zázrak.

Roku 1992 získal rod Lobkowiczů pivovar zpět do svého vlastnictví a investoval do něj nemalé finanční prostředky. Rozšířil se sortiment vyráběných piv, z nichž některá jsou dnes velice populární. Zmínil bych třeba polotmavou 13°Démon. Společnost Pivovary Lobkovicz a.s. (dříve K- Brewery) se mimöchodem zabývá kupříkladu i výrobou piva na zakázku pro řetězce hospod jako je např. Šatlava (Lapák) nebo potravinových supermarketů.

Dvanáctku Lobkowitz jsem si dal U Segala. Zaujala mne vysoká cena, která dělala celých 33 Kč za půllitr. Prý je drahá nákupka. Bodejť ne u aristokratického piva! Mok je dostatečně hořký, bohužel je však cítit, že je vyráběn ve velkých várkách a je důsledně filtrovaný.Jakási „malcová ovocnost“ je patrná zejména když si jej dáte po nějakém živém kvasničáku. Jinak průměr a jistě příjemné obohacení pivního arsenálu.

Při zmínce o Lobkowiczi si vždy vzpomenu na jistého člena této rodiny, který žijíc (žije) v Rakousku se někdy v roce 1992 vyjádřil, že do dvaceti let bude na území České Republiky (tenkrát to vlastně bylo celé ještě Československo) pouze 5 velkých pivovarů a asi 20 malých. Naštěstí nebyl vůbec dobrým prorokem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Aristokratické pivo ze Středních Čech

  1. Nedávno šly Pivovary Lobkovwicz na akciový trh, jejich akcie tam měly celkem úspěch, slušně si tím navýšili kapitál, sám jsem uvažoval o drobném nákupu, nicméně se něco šušká o fůzi s Kofolou, tak uvidíme…..

    Jinak ležák Lobkowicz mi docela chutná, přijde mi jako taková nešizená Plzeň, ne náhodou ten svůj prémiový ležák postavili jako svou vlajkovou loď, která má na trhu konkurovat právě Prazdroji. Teď je zrovna v Interspau v akci za 14,90, tak jsem nakoupil :-)

    • Ta fůze s kofolou by mne dosti strašila. Lobkowitz má na rozdíl od PU alespoň nějakou chuť, ta však je samozřejmě jiná než u plzně kupř. v 80. letech. U PU má dnes cenu snad už jen ochranná známka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>