Bamberský víkend

V Bamberku jsem měl vždy trochu času jen odpoledne. Přál jsem si prožít atmosféru tohoto města za umělého osvětlení.

Naši průzkumnou skupinu tvořily čtyři osoby. Kromě mne byli všichni v Bamberku poprvé.

Do cíle jsme dorazili v pátek kolem 15 hodin. Zatímco v CZ prý sněžilo, v Bavorsku byl jasný, i když trochu chladný den. Po ubytování v blízkém hotelu jsme běželi zahnat primární žízeň z desetihodinové cesty půllitrem Fässly.

Mé soupitníky velice zaujal protější pivovárek Spezial a zejména jeho nakuřované pivo. Lokál byl poloprázdný, ale stoly byly plné cedulek s rezervacemi.

Následoval asi 1,5 kilometrový přesun do čtvrti Wunderberg, kde se nalézají hned dva pivní stánky. Mahr Bräu jsem zevnitř viděl poprvé. Doposud vždy jsem seděl na zahrádce. Ve výčepu jsme konečně zažili tu krásnou hospodskou atmosféru. Šantán hučel jak úl, sotva jsme nalezli 4 místa k sezení. Žádná TV ani zbytečná a rušivá reprodukovaná hudba. Tady by OSA ostrouhala. Na čepu jen dva druhy pivka, ale ležáček je skvělý. Naproti v Keesmanovi vypijeme půllitr na stojáka. Hlavní lokál je obsazen jakousi soukromou akcí. Keesman je hodně hořký, ale má podezřele světlou barvu. Odcházíme podle mapy zkratkou zpět do centra.

V Klášterním pivovaru máme už skutečný problém nalézt volné místo, nakonec nás servírka usazuje k rezervovanému stolu s instrukcí, že se nemůžeme zdržet déle než hodinu. Podnik nabízí čtyři druhy točeného piva. Ze studijních důvodů si objednáváme každý jeden a půllitry si průběžně vyměňujeme. Zde mají piva barvu spíše dotmava, Schwarz Bier a Rauch jsou beznadějně černé. Tak chutná gáblík v Bavorsku!

Nejvyšší čas zajít do Schlenkerly. Vedle ještě navštívíme pivovárek Ambrosianus. Vypadá historicky, byl však v Bamberku založen až v pivním novověku. Jakási slabá protiváha 60 pivovarů od roku 1818 zrušených. Dávám si tříčlenný degustační set. Solidní. Navíc snad jediný bamberský pivovar, který nabízí točený Weizen.

Schlenkerla je beznadějně obsazená. Přesto se k výdejovému okénku snadno dostanu. Místní nakuřované je snad patronem všech světových rauchů. Nádherná práce. A zase – nedostižná hospodská atmosféra. Potkáváme skupinu Čechů, které kolega Oppelt zná z pivních akcí.

Je čas jít spát a načerpat energii do druhého dne.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>