Barunka

Tak se jmenovala jedna z hlavních postav českého knižního bestselleru Babička.

Ve skutečnosti to byla sama Božena Němcová, občanským jménem Barbora Panklová. Barunka se mazlivě říkalo i někdejší továrně na pneumatiky. Ale myslím,že to spíše byla Barumka.

Restaurace Barunka naproti Domu sester v Ostravě Porubě už funguje po několik dekád. Po většinu času v režimu dole bufet, nahoře bar. Příležitostně jsem se do bufetu stavoval po návštěvě zubařské ordinace a po ošetření svého zanedbaného chrupu jsem si tam dal půlku borovičky nebo vodky.

Avšak i Barunka se v průběhu let mění. A řekl bych, že v jejim případě určitě k lepšímu. Když jsem kolem včera procházel, kynul mi ze zahrádky místní číšník. Znal mne jako autora jedné z mých pivních knih a možná i viděl snímek Česká pivní válka.Nabídka sedmi točených piv se mi zdála lákavá, tak jsem si objednal jednoho Rychtáře. Pivo slušně ošetřené, správná teplota a Rychtář samotný po letech i přes fakt, že nyní již patří čínským majitelům ještě neztratil svou charakteristickou hořkou chuť. Dále byl na řadě hobitovský Fire Dog. Trochu mne odrazovala našedlá barva, ale mok příjemně voněl po feferonkách a byl i chutný. Vždy bývá náročné určit ten správný poměr samotného piva a přidané zeleniny. Do toho současného Fire Dogu bych něco chilli papriček přidal.

Sun Apa z krnovské Nachmelené opice byla solidní, nezávisle na tom jsem však slyšel i stížnosti zrovna na tento druh. Možná jsem měl štěstí nebo jiní mají smůlu. V Barunce je docela slušná nabídka pivních chuťovek, připravují tam i několik druhů burgerů. Podnik rozhodně stojí za návštěvu.

O něco později jsem v zahrádce restaurace Bulharsko objevil v kuchyni mého spolužáka z Konzervatoře. V ZUŠ má jako učitel hudby jen malý úvazek, tak doučuje němčinu a vaří V Bulharsku. Docela slušná kariéra.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>