Britský kapalný šlechtic

Po příjemné zkušenosti z anglickým pivem Proper Job z pivovaru St. Austell jsem se s chutí vrhnul i na další produkt onoho výrobce.

Tentokrát jím byl středně silný ejl s názvem Admiral´s. Toto svrchně kvašené, v láhvích dozrávané pivo se začalo vařit v roce 2005 u příležitosti 200. výročí bitvy u Trafalgaru, kde britský admirál Nelson v lodní bitvě porazil francouzsko-španělské válečné loďstvo.

Nutno říci, že podobně jako každé jiné pivo i to britské chutná nejlépe z pípy v místě původu. Mnoho exportních značek zejména zásluhou pasterizace či jiných konzervačních technik v láhvové verzi chutná velmi podobně. Konkrétního výrobce bychom tak povětšinou poznali jen podle okázalé etikety. Britské ejly bývají střídmější a přírodnější nežli jejich zámořští příbuzní. U ejlu Proper Job mi lahodill nevtíravý leč výrazný buket chmelu, který přecházel místy až v květinovou vůni. Admiral´s Ale je v barvě tmavší a do příjemné vůně se mísí i výrazné prvky použitého karamelu. Chuťovo-čichové vjemy jsou obdobné. Jemná kořenitá chuť s příměsí karamelu, neagresivní hořkost, střední říz, občasně se objevující podtóny citrusového ovoce. Zaujalo mne rovněž použití současného amerického chmelu Cascade v kombinaci s britským Golding.

Britové určitě uvařit pivo umějí. Jejich lahváče mají tu výhodu, že si je můžete dle libosti vychladit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>