Chléb náš vezdejší a chléb tekutý

Ráno jsem v televizi na ČT 1 sledoval reportáž o chlebu.

Dle statistik cena chleba konstantně roste, takže není od věci, že se na něj těžce pracuje. Někdy dochází na jeho lámání, jindy s nim pacifisticky bombardujeme nepřítele, který po nás hází kamením.

Vedle chlebu konzumního, šumavského nebo kmínového existují i chleby speciální. Z různých druhů mouky, celozrnné apod. V našem hlavním městě lze takovýto luxusní bochník zakoupit prý až za 100 Kč. Prý se to přibližuje ceně tohoto pečiva kupř. v Německu, kde je až třikrát vyšší (kolikanásobně jsou v této zemi vyšší platy, uvědomělí pekaři neuvádějí).

V módě je dnes mimo jiné i chléb kváskový. Ten si pečou lidé stále častěji i doma. Aby nebyl v pečivu bordel, naše milé instituce ve spolupráci s neomylnou EU, která má ve vymýšlení ptákovin své letité zkušenosti, chystají dílčí revoluci v označování chlebů. Jen ten kvasový bude mít čtyři kategorie (kvasový tradiční, kvasový, nekvasový a tu čtvrtou jsem zapomněl). Jsou mezi námi však i odpůrci této základní potraviny, kteří její konzumaci snad po celá staletí sabotují, čímž si jejich rody vysloužily charakteristická příjmení (Nejezchleba).

Mnohem chutnější je však chléb v tekutém stavu. Na tuto souvislost upozornil už v polovině 80. let při rozhovoru pro jakási západní média náš tehdejší papaláš z ÚV KSČ Vasil Bilak. Historicky je dokonce prý pivo starší než chléb samotný (prof. Katz 1986). I technologie jeho výroby se mění. Základem však zůstává proces kvašení, ač už býval naprosto spontánní či jak dnes je řízený a používají se k němu speciálně vyšlechtěné kvasnice. I na jeho terminologii mnohé moudré hlavy usilovně pracují. Místo aby se dělilo pivo dle typu fermentace logicky na spodní a svrchní, existují v našem pivním názvosloví stále paskvily jako např. „svrchně kvašený ležák“(něco podobného by mohly být ohnivzdorné zápalky). Zvykl jsem si na piva výčepní (i když po absurdní liberizaci EPM po roce 1994 už „desítka“ nebývá většinou desítkou) ležáky a piva speciální, tak nevím, jestli bude přínosem, když se budou nazývat „plná“ a „silná“.

Hlavní však je, aby i naše piva zůstala nadále chutná. Možná, že ani sám Nekvasil už dnes není zavilým nepřítelem fermentačního procesu….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>