Cukr, bič a Heineken

Na spřátelených pivních stránkách Pividky.cz, které mám v oblibě zejména pro jejich přesnou informovanost ohledně pivovarů na našem trhu, jenž tam jsou zakresleny do pravidelně aktualizované mapy se 1.2.2015 objevil odkaz na příspěvek s názvem: Záznam ze schůze vrcholového managementu společnosti Heineken ČR týkající se strategie společnosti na českém trhu.

Příspěvek jsem nečetl, dokáži si však představit jeho obsah. Provozovatelé stránek jsou totiž slušní recesisté. Během čtyř dnů byl však článek smazán. Vypadá to, že se ozvala samotná společnost Heineken ČR a pohrozila žalobou.

Tato nadnárodní firma uplatňuje evidentně důslednou Bismarckovu metodu cukru a biče. Zatímco mne, rebela, který si nikdy vůči Heinekenu nebral příslovečné servítky, psal kritické články a dokonce uváděl satirické divadelní představení Únos Heinekena zvali na spářky a rauty do Krušovic, Brna nebo až přímo do Amsterdanu, jinému, podobně zaměřenému subjektu vyhrožují. Pividky nicméně přidali nový článek, který se jmenuje: Padesát pozitivních prohlášení o společnosti Heineken a který je samozřejmě rovněž velice sarkastický. Nejvíce se mi líbil jeden z bodů, který tvrdí, že: „Pivovar Starobrno patří mezi nejlepších 10 pivovarů v Brně“ a pak také, že: „Heineken dodává na trh obaly se znovu upotřebitelným uzávěrem, takže obal po vylití obsahu může být upotřeben pro účely domovarníků“.

Doporučuji tyto stránky číst, jednak proto, abychom viděli, jak se vyvíjí dotyčná kauza, pak i proto, že studiem těchto stránek lze zůstat v pivním obraze. Jako svou trochu do šrotovníku přidávám i pár svých pozitivních komentářů o firmě Heineken:

Společnost Heineken šetří životní prostředí tím, že nevyváží své výrobky do Grónska (na rozdíl například od Carlsbergu).

Společnost Heineken neexportuje do Somálska a tímto nepodporuje místní vleklou občanskou válku.

Společnost Heineken zve své odpůrce do Krušovic na novou desítku.

Společnost Heineken zve své odpůrce do Brna na uvedení do provozu nové mikrofiltrační linky.

Společnost Heineken zve své odpůrce do Holandska.

Společnost Heineken obnovila spolupráci s emeritním krušovickým sládkem p. Sloupem, kterému tak vytvořila pracovní místo.

Společnost Heineken přiznává, že krušovické pivo nebylo během doby spolupráce se společností Radeberger k pití.

Spojení Heinekenu s pivovarem Amstel v roce 1968 zachránilo pracovní místa i ochrannou známku.

Při únosu H. Heinekena roku 1980 vyplatila firma Heineken únosci Meierovi bez průtahů požadovaný obnos 10 mil. USD, čímž zabránila tragédii.

Společnost Heineken nikdy neiniciovala vydání únosce Meiera z Paraguaye, čímž nekomplikovala diplomatické vztahy s touto jihoamerickou zemí.

Společnost Heineken vždy podporovala tvrzení, že Luis Corvalán je nevinen (kauza s pinochetovské Chile z poloviny 70. let).

Společnost Heineken v době 2. světové války nekolaborovala s nacisty více než kterákoliv jiná pivovarská společnost.

Společnost Heineken Česká Republika jednala s autorem pivního muzikálu Únos Heinekena o uvedení tohoto představení na firemním večírku v Praze.

Společnost Heineken podporuje nizozemskou vysokohorskou turistiku a sponzoruje národní tým skokanů na lyžích.

Společnost Heineken stále vaří značky piv ze zrušených pivovarů.

Společnost Heineken tvrdí, že podporuje rozvoj minipivovarů (někteří její konkurenti to ani netvrdí).

Společnost Heineken dokáže svými produkty člověka ožrat.

Společnost Heineken na svém pozemku chová ovce.

Společnost Heineken zbytečně nelikviduje administrativní pracovní místa.

Viktor Cibich na logu Březňáka z roku 1906 vypadá trochu jako V.I.Lenin, čímž oslovuje levicové voliče.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>