Dudák bordelář

Říká se, že stát je špatný hospodář. Někdy však může být ještě horším hospodářem město.

Pivovar Dudák ve Strakonicích je našim jediným pivovarským podnikem, který je 100% ve vlastnictví města. A to už od roku 2005. Dudák vaří pivo už skoro 366 let a patří u nás ke slušnému průměru. Ačkoliv míval ve své historii dosti nepřátel (známá je třeba říkanka „kdo pije pivo Nektar, posere pole hektar“), své zákazníky si vždy našel. Jeho velkým milovníkem byl kupříkladu známý spisovatel Karel Klostermann, který se po 1. světové válce přestěhoval do Plzně, odkud počátkem 20. let 20. století psal jednomu ze svých kolegů, že plzeňské pivo je strašné a že se všemožně snaží sehnat strakonické..Ze širokého sortimentu Dudáka mohu osobně doporučit Sklepní nefiltrovanou 11°.

A jak hospodaří Dudák dnes? Nic moc. Nedávno se vyměnila dozorčí rada a ta přišla na vskutku pozoruhodné věci. Při inventuře se zjistilo, že ve skladech chybějí vratné obaly za celých 3,3 mil. Kč! Přesně 390 000 půllitrových lahví a 20 000 pivních přepravek.Jak k takovému manku mohlo dojít? Jak říká staré přísloví: Z cizího krev, ba ani pivo neteče. Město přes pivovar štědře sponzoruje kdeco. Sport, kulturu, samozřejmě, že se jedná o vyvolené projekty, které nějak souvisí s místními papaláši. Na známý dudácký festival ve Strakonicích přispívá dokonce částkou milion korun! To se nám to hude, když nás tak dobře platí! Na rozdíl od soukromého podniku střední velikosti si městská firma zřejmě klidně může dovolit jít do ztráty. Ta letos činila plných 15,1 mil. Kč! A ani výhledy na letošní rok nejsou příliš optimistické.

Takovýto hospodář si zaslouží krach. Avšak v tomto případě by zanikl další tradiční regionální pivovar, lidé by přišli o místa a jeho výrobky by na trhu byly, alespoň doufám, že dočasně nahrazeny blivajzy od SAB Milleru nebo Heinekenu. Proto věřme, že se nevhodné chování zodpovědných pracovníků změní a Dudák bude po 366 letech i nadále vesele vařit!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Dudák bordelář

  1. Autor zřejmě není vášnivým vodákem, který by absolvoval krásnou plavbu po kouzelné řece Otavě s nenahraditelnou Dudáckou desítkou. Možná by pak začal s výrazy blivajs více šetřit.

    • Nevím přesně, jak to pisatel komentáře myslí. Buďto, že je Dudák 10°dobré pivo, v tomto případě musím připomenout, že předmětným blivajzem jsem nazval potenciální eurosračku, která by Dudáka na trhu nahradila, nebo ironicky – a to, že strakonická 10°je blivajzem sama o sobě. Posouzení tohoto piva nechám na každém osobně. Já jsem v žádném případě strakonické pivo nehaněl. V jednom má však pisatel naprostou pravdu. Skutečně nejsem vášnivým vodákem, který by sjížděl Otavu či jakoukoliv jinou řeku. Save water, drink Beer!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>