Dejte pivo potřebným!

Dobrý skutek zahřeje u srdce a dodává člověku pocit vlastní potřebnosti a sounáležitosti. Charita se může provozovat různě. Existuje však charita pivní?

Určitě existuje. Osobně jsem kupoval po celá léta pivo nejrůznějším somrákům a nedočkal jsem se žádného vděku. Ten by však žádný charitik (charitatik) ani neměl očekávat. Nedávno proběhla sbírka jídla pro hladové. A co takhle pivo pro žíznivé?

Bude to už 20 let když jsem uviděl na jedné ulici v San Diegu nápis: Nedávejte peníze žebrákům, ale věnujte je na oficiální charitu (+ telefonní číslo). Zpočátku mi to připadlo rozumné než jsem se dozvěděl, že v USA se ze všech prostředků na charitativní účely dostane k legálním finálním příjemcům jen asi 40%. Zbytek jde na režíjní náklady. Dobročinná organizace přece potřebuje auta, počítače, telefony.Dnes už bez výčitek  menší finanční obnos daruji přímo somrákovi. Jednou jsem jednoho z nich na nádraží v Plzni požádal ať si za mých 30 Kč nekupuje Gambrinus, jinak ať si s mým darem naloží dle libosti

Co dělat s pivy s prošlou záruční lhůtou? Prodávat ve slevě a riskovat nepříjemnou obchodní inspekci nebo je darovat potřebným? Bezdomovci u nás nemají vůbec lehký život. Ať už jim jejich druh existence vyhovuje nebo ne. Naneštěstí ve Střední Evropě máme čtyři roční období. Jaro a podzim jsou v pohodě, ale v zimě mrzne a v létě je žízeň. Je-li venku mráz, člověk bez přístřeší se tlačí intuitivně dovnitř. Na pivo v hospodě nemá a navíc ho odtamtud skoro vždy vyhodí coby obtížný hmyz. Zamíří tedy do útulku. Tam se však rázem stane obětí šikany. V ubytovnách pro bezdomovce ubytují pouze střízlivé. Skandál. Někteří dobrodinci dokonce používají proti bezďákům detekční trubičky. Už aby bylo zase jaro. To bude zas Primus v plastu, víno v krabici, občas i nějaká laciná lihovina. A nikdo nebude otravovat a poučovat!

Bezdomovci jsou také lidé, i když možná trochu specifičtí. Jsou nedůvěřiví když jim někdo nabízí přístřeší nebo dokonce práci. Největší radost jim udělají hotové peníze, ale též alkohol v jakékoliv formě. Napadlo mne vzít pár prošlých vyskladněných petek z pivotéky a jako legendární Kristus, nebo v transformované formě jako můj slavnější patron sv. Martin jimi nuzáky podarovat. Určitě je to potěší. Můj milodar však má i vychovávat. Chlastejte alespoň dobré pivo! Prošlé Hukvaldy zajisté nejsou žádná mňamka, avšak stále mají větší hodnotu než Gambrinus. Chceme mít zdravé bezdomovce bez stopových prvků konzervačních sajrajtů! Uspořádejme pivní banku pro nemajetné. Dejme (dobré) pivo potřebným!

Při setkání s potřebnými však nesmím prozradit své pracoviště. Šéf Štverka by určitě nebyl novou svéráznou klientelou přílišně potěšen….

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Dejte pivo potřebným!

  1. nechci ti brát iluze, ale těm lidem je naprosto jedno, co do sebe lijou, hlavně ať se z toho co nejvíce motají – proto je pro ně optimální varianta Primátor 24 z Náchoda – stojí kolem dvacky, splňuje i přísná měřítka pro slušné pivao a parády udělá habaděj….:-)

    • Bohužel, homelessáci nejsou jedinou kategorií lidí, kterým je jedno, co pijí a pro něž je jediným kritériem slušného piva poměr obsahu alkoholu a ceny. Proto ta naše Ostrava vypadá, tak jak vypadá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>