Do Těšína bych se těšil….

….kdyby tam, ovšem fungoval nějaký pivovar.

Nadějný je lokální Baraba, který již údajně poměrně nákladně rekonstruuje vhodnou nemovitost, do pozornosti se mi po letech opět vloudil zde již několikrát přetřásaný Sachsenberg.

Někdejší místní značka, která vznikla v roce 1910 zahájením provozu těšínského pivovaru Na saské kupě byla skoro před 10 lety oprášena a Sachsenberg se začal opět vařit. Když jsem v roce 2013 kupoval pár kusů do pivotéky byly Sachsenbergovy plány jasné. Po „létajícím“ období zakotvit přímo ve městě a navázat po mnoha letech na těšínskou pivovarnickou tradici.

Bohužel, létající období se až neúnosně prodlužuje a ani dnes nemá Sachsenberg svůj stálý „sitzenfleisch“. Nicméně své pivo stále vaří a prodává – a to nejspíš i do sousedního žíznivého Polska.

Včera jsem si na farmářských trzích v Ostravě zakoupil litrovou petku sachsenbergova ležáku. Bylo chladno a pršelo. Tyto faktory nenahrávají vzniku inspirativní žízně, přesto jsem litrovku doma bez problémů poměrně brzy vyprázdnil. Mok, jak má být. Hořký, jemný s příjemným přírodním dozníváním. Pitelnost na jedničku s hvězdičkou. Takové pivko kdyby točili v Těšíně ve vlastní pivovarské hospodě.

Sachsenberg původně vařili v Kozlovicích, v současné době se nejvíce vyrábí v minipivovaru Albrechtice. Mimochodem, i albrechtické pivo se několik let vařilo kdesi v Karviné u nádraží.

Věřme, že příklady táhnou a my se brzy dočkáme originálního těšínského piva.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>