Pivní soutěž trochu jinak

Soutěží o nejlepší pivo je všude plno. Někdy jde o odborné degustace, jindy jen o jakousi laickou anketu spotřebitelů.

Včera mne ovšem na internetu upoutal odkaz na výsledky laboratorních testů různých piv, kde se nehodnotila jejich chuť, ale podíl nevhodných příměsí a na druhé straně obsah antioxidantů. Celkem zajímavá záležitost.

První byly na řadě mykotoxiny. Zejména mediálně protřelý deoxinivalenol. V této kategorii naprosto přesvědčivě zvítězil nefiltrovaný 11° ležák od Bernarda. Na jeden litr piva připadlo celých 35 mcg této škodlivé látky – celkem 30% denní tolerované dávky. Navíc se ve vzorku nacházely i stopové prvky ještě horších toxinů jako je kupř. T 2 toxin. Zřejmě za to může plíseň ve sladu či v chmelu.

Nejlépe na tom nebyly ani piva ze Staropramenu, Kláštera či Hanušovic. Tam však naměřené hodnoty dosahovaly pouze kolem 10 mcg/l.

Hodnoceno bylo celkem 27 pivovarů a byly v něm zúčastněny i malé provozovny.

V další kategorii obdržely všechny zúčastněné pivovary pochvalu. V jejich pivech nebyly nalezeny stopy dnes populárních herbicidů, zejména glyfosátu Roundup. V Německu mají s touto látkou v pivovarnictví dost problém a v USA je prozatím podáno na výrobce Roundupu doposud přes 125 000 žalob.

Některé pivovárky to evidentně přehánějí s hygienou. Při současné hysterii se ani není co divit. Když po řádné a předpisové desinfekci není vyčištěné zařízení pořádně vypláchnuto vodou, zbytky chlorečnanů se mohou dostat i do samotného piva. Zde nejvyšší zaznamenané hodnoty dosáhl Hubert z Kácova – plných 291 mcg na litr! Na druhém místě se o poznání níže v pomyslné tabulce umístil Kohout z Blatné s 59 mcg/l.

Dále bylo na řadě hodnocení jednotlivých piv podle obsahu užitečných antioxidantů. Zde zvítězil Kohout z Blatné a velice dobře se umístily vzorky z Krušovic, Staropramenu, kunratického Muflona a Velkých Popovic. Naopak na antioxidantech šetří Pilsner Urquell, Radegast, Ostravar, Zubr nebo Hubert.

Celkové výsledky tohoto klání opravdu odrážejí pouze uskutečněné laboratorní testy a naštěstí se nikterak nevážou na zjevné či skryté chuťové kvality testovaných piv. Takže se nelekněte:

Jako první se umístil 12°ležák z Krušovic, následován Kozlem 11° (fujtajbl).

Reputaci minipivovarů, které však na výzkumu byly zastoupeny pouze zlomkově zachraňuje ležák Muflon z Kunratic, mimochodem velmi lahodné pivečko.

Na druhé straně je mi líto, že v hodnocení naprosto propadl pivovar Bernard se svým nefiltrem. Asi bude nutno se nad sebou zamyslet.

Pro běžného pivaře, který uznává na svém zamilovaném nápoji úplně jiné hodnoty  tyto zprávy povětšinou nemají žádný smysl. Přesto si myslím, že není na škodu si něco takového čas od času přečíst, abychom věděli, jak zdravě konzumujeme.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Pivní soutěž trochu jinak

  1. Rodinný pivovar BERNARD stáhl z prodeje šarži lahvové kvasnicové jedenáctky. Zareagoval tak na test Televize Seznam, který poukázal na přítomnost mykotoxinů v pivu.

    Pivovar nechal prověřit v nezávislých laboratořích jak vzorky dotčené šarže, tak další druhy svých piv stáčených ve stejném období (konec března 2020). Výsledky testů by měly být k dispozici do dvou týdnů, firma podle nich zvolí další postup k maximální možné eliminaci podobných rizik.

    Mykotoxiny mohou obsahovat veškeré obiloviny a výrobky z nich, snahou výrobců je jejich výskyt minimalizovat. Mykotoxiny se vyskytují ve shlucích, což komplikuje jejich detekci ve vstupních surovinách. Může se tak stát, že jedna šarže piva obsahuje větší množství mykotoxinů, zatímco standardně je jejich množství minimální.

    Přítomnost mykotoxinů zaznamenaných v dotčené šarži nepředstavuje v přiměřené míře konzumace piva negativní vliv na zdraví konzumentů, nicméně jde o hodnoty, které jsou pro vysoké standardy piva Bernard nepřijatelné.

    „Piva Bernard dlouhodobě vykazují vynikající výsledky v mnoha ohledech. Stejný test naše pivo před třemi lety vyhrálo. Jsme přesvědčeni, že se jedná o ojedinělý výkyv ve stabilně kvalitní produkci pivovaru,“ uvedl Stanislav Bernard, spolumajitel pivovaru s tím, že množství piva stáhnutého z prodeje představuje 0,037 % ročního výstavu.

    Pokud jste zakoupili piva dotčené šarže číslo 6.10.20-HH:MM-L:T14, a chcete jej vyměnit, může kontaktovat pivovar na e-mailové adrese svolavacka@bernard.cz. Číslo je uvedeno na zadní etiketě.

    Za vzniklé nepříjemnosti se všem našim zákazníkům a obchodním partnerům omlouváme.

    Radek Tulis, tiskový mluvčí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>