Dobrá zpráva ze Sudu

Pivnice U sudu v Ostravě – Přívozu nepatří určitě mezi sofistikované podniky se čtvrtou pípou a širokým sortimentem pivních značek. Občas však něčím překvapí.

Tato provozovna je jednou z mála v Ostravě, kde se pivař, i přes mnohé výhrady cítí skoro jako doma. Jednoduchý, lehce kýčovitý styl, klasické prostorové rozdělení lokálu na pípu, zápípí a prostory pro hosty, dokonce i jakýsi skromný pivní sklep. Osazenstvo krčmy bývá různorodé, ale povětšinou vcelku kultivované. Pivo bývá natočeno za vyhovujících teplot s přirozeným nenadýmajícím řízem a nemusí se na něj dlouho čekat.

Co se týče podávaných pivních značek, není to žádná sláva, ale za posledních cca 5 let se tam pár alternativních piv vystřídalo. Podnik mne zpočátku zaujal mokem z Poličky – nabízel hned dva druhy – světlou 11°a nefiltrovanou 12°. Druhý zmíněný ležák byl po čase zrušen jako prvý z dosti bizarních důvodů. Některým pravidelným hostům se kvasničák někdy zdál příliš čirý, tak si mysleli, že je podnik okrádá na pivu o tři koruny. Alespoň nějaký posun v konzervativním myšlení.

Polička byla časem vyměněna za Svijany, což by bylo ku prospěchu věci tak někdy v 80. nebo 90. letech. Nicméně namátkově se U sudu objevoval Lobkowicz, Rychtář a další v našem regionu neotřelé značky. Včera v práci jsem zaslechl fámu, že U sudu čepují pivo z Vratislavic. Příslušný informátor si však nebyl jistý, zdali se jedná o autentické pivo Konrád nebo o plagiátorský Vratislav. Vratislavický pivovar byl britskou chemickou firmou Bass+ Burton ( později snad jenom Bass) uzavřen v roce 1997. Jedním ze sládků, který tenkrát ztratil práci byl též místní občan Vendelín Krkoška, který si vzápětí postavil na zahradě soukromý minipivovar Vendelín. Tuto značku lze ochutnat v Liberci a okolí, upřímně řečeno mne však tento mok příliš neoslovil. O tři roky později pivo ve Vratislavicích znovu začalo vařit firma HOLS, výroba trvá dodnes. Bohužel, vratislavický pivovar přišel o ochrannou známku Vratislav, patoky s tímto jménem stále vaří Staropramen.

U sudu byl naštěstí na čepu originální vratislavický Konrád 11°za 23 Kč. Typicky regionální pivo z poddajnou nevlezlou chutí, takže lze bez problémů urazit i více kusů. Po bezpohlavních Svijanech  příjemná změna. Uvidíme jestli se Konrád U sudu udrží. Prozatím to vypadá, že se tam občas rád na Konráda zastavím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>