Drahá Opava

Slezská metropole Opava bývala kdysi jakýmsi státem ve státě. Značkové Jeans i západní alkohol se prodávaly mimo síť prodejen TUZEX a již v 80. letech tam bylo možno sehnat běžně lahvového i točeného Zlatého Bažanta.

 

 

Před 8 lety ukončil dlouhý provoz Opavský Zlatovar a město Opava se tak stalo na čas městem bezpivovarským. Některé minipivovarské produkty jako např. Slezan či Rohan sice sporadicky seženete, ale prozatím žádná sláva.

Krátkou vzpomínkovou cestu jsem zahájil na ulici Olomoucké poblíž okresního soudu asi dvě stanice trolejbusem od legendárního blázince. Našel jsem to. Blahoslavené Café Piccolo, kde údajně mají výběr z 8 točených piv. Upoutalo mne venkovní logo Kláštera. Uvnitř točili klášterskou 12°, navíc poličského Františka Bittnera, pšenici Velen z Černé Hory, tmavý Qásek 11°a belgický polotmavý speciál Boucanier. Bylo krátce po deváté ráno, podnik zrovna otevřel. Číšník předpisově vylil skoro celé první pivo „z trubek“, takže příjemný degustační zážitek z Kláštera mohl být ničím nerušený. Pivo vskutku dobré, do té doby než došlo k placení. Půllitr běžného ležáku stál v Piccolu celých 45 Kč (!) což je cena odpovídající vybraným lokálům v centru Prahy. Qásek byl za 39! Lupiči! Pivo mám rád, ale zlodějnu nepodporuji! Hned vedle v pivním baru Mikrokosmos čepovali náchodského Primátora, podnik však otvíral až odpoledne.  Posvačil jsem v pizzerii poblíž Hradecké brány.Potěšil mne polotmavý 13°Rohan, docela mne ovšem zklamala cena, která činila za 0,4 l celých 34 Kč! Opaváci mají buďto tak mohutnou kupní sílu nebo si nevidí na špičku nosu.

Na Ostrožné ulici bývalo prý za 1. republiky asi 20 hospod. Dnes vedle asijských jídelen a café barů je tam pouze jedna pivnice U Mnicha, která už přes 20 let čepuje Bernarda a to za rozumných, v průměru 27 korun.

Zvědavost mne hnala do nového obchodního centra vybudovaného prakticky v areálu bývalého opavského pivovaru. Inzerovaná Ka-varna, čili pivovarská hospoda se sice v objektu nachází a je funkční, bohužel první pivo nabídne až koncem června. To jsem zvědav na tu cenu!

S nostalgie jsem se ještě stavil do nádražní restaurace. Před pár lety proběhla rekonstrukce, klientela je však skoro stejná jako před 28 lety. Jen místo Zlatovaru je na čepu Kozel. Po několika kvalitních kusech z Kláštera a Rohova se mi popovická 12°zdála jako by někdo v půllitru europiva rozpustil starý malcový bombón. Příšerné! Takže koncem června nashledanou v Ka-varně.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>