Elf kontra Boomerang

Onehdy došlo v Kurník Šopě k soutoči dvou 11° ležáků.

V nabídce byl ještě zelený Regent, ale tomuto, kdysi mému zamilovanému pivu se posledních cca 15 let úspěšně vyhýbám. A nezáleží na barvě.

Elf uvařil pivovar Clock ve spolupráci s hořickým Jungbergem.

Když Clock začal, měli jsme s kolegou Segalem trochu spor o jeho etikety. Postmoderní až kvazi steam punkové obrazce robotů, soukolí a transmisí mi připadaly ve spojení s pivem dosti nestylové, což mi nadšený Segal vyčítal a označil mne za zavilého konzervativce, jímž já v podstatě skutečně jsem. Nepotřebuji k vychutnání pivovarnické atmosféry zrovna vysmátého Švejka nebo chmelové věnce, stále se mi však líbí některá loga pivovarů ze 70. a 80. let. A zdařilé etikety je samozřejmě možno často nalézt i dnes.

Jungberg působí v objektu někdejšího zrušeného pivovaru v Hořicích v Podkrkonoší. Trochu časem sešlá budova působí majestátně, v přilehlé restauraci jsem obdržel slušné pivo, jen mi v oněch prostorách chyběli hosté.

Elf se tváří jako klasická 11° a skutečně jí je. Osvěžující, přiměřeně hořká, nevtíravě aromatická se vším, co má správný český ležáček mít.

Trochu jiná je další 11° Boomerang.

Zde se jedná o spodně kvašený single hop, který prezentuje novou odrůdu českého aromatického chmele Boomerang.

V roce 2001 jsem v australském Brisbane měl příležitost hodit si pravým aboriginským bumerangem. Na rozdíl od některých jiných hostujících vrhačů jsem dodržel doporučený úhel držení oné pravěké zbraně, takže mi bumerang opravdu krásně letěl, i se vrátil a já jsem měl co dělat, abych se vyhnul kolizi.

Stejnojmenné pivko z létajícího pivovárku Pivečka v Rousínově je rovněž chutnou 11°, avšak od Elfa se dosti chuťově liší. Je signifikantně drsnější a má svérázné aroma. Servírka z Kurníku je označila za jasmín, což je pro školené degustátory senzorická chyba. Já bohužel znám jasmín pouze z čaje, rýže a morseovky, kde byl „jasmín bílý      . – - – pomocným slůvkem pro hlásku „J“ (jiný výraz „junácká hůl“ se jevil v dané době jako ideově nevhodný).

Jasmín – nejasmín. Obě testovaná piva disponovala žádoucí pitelností a jsem rád, že jsme se toho dne ve výčepu všichni tři setkali.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>