Festivalové vteřiny – sobota

Správný účastník martinovského pivního festu se vyspí z opice a v sobotu brzy odpoledne opět vchází do pivní Garáže.

Kolem 14.30 bylo v Garáži lidí poskromnu. Zaregistroval jsem pár přespolních z Valmezu a z Olomouce, narazil jsem na pár svých čtenářů a kumpánů od loňska. Pivní odpoledne jsem nastartoval třetinkou Lomňanu, který mi opět příliš nechutnal. Chtělo to zapít nějakým Alem, tak jsem si došel pro Red Ale z třebíčského Urbana. S touto firmou jsem byl na podzim ve sporu o kvalitu jejich piv, avšak poměrně nedávný zážitek z Tábora a nejčerstvější z Martinova mne přesvědčily, že v Třebíči dobré pivo nakonec uvařit umí.

12°polotmavý Dvorní ležák z Chýně byl standardní kvality, stejně tak polotmavý 11°Garážmistr. Byl jsem zvědavý na mé premiérové setkání s Kohutem z Kohutky (Vyšní Lhoty). Polotmavá 13°nebyla špatná, ale ničím zvláštním mne nezaujala, o poznání poutavější byla klasická světlá 12°. Pivo hořké a příjemně voňavé. Jen tak dále! Velice pitelné byly i 12°Chotoviny – ležák, kterého se dá urazit bez chuťové újmy určitě několik litrů. Na drahý speciální 15°Ale ze Zvíkova jsem přišel pozdě, ale šťastnější kolega mi dal naštěstí ochutnat. Trochu sladké, ale dobré. Nicméně za 57 Kč ta třetinka nestála. Naopak mi nechutnal Pale Ale z Chýně. Cítil jsem v něm indulonu a fenol. Ačkoliv většina mých pivních kolegů odsuzuje Brabčáka z Vratimova, mi docela chutnal a to jak 11°ležák tak i pivo medové, které sice mělo světle žlutou barvu až skoro do zelena, avšak chuťově mi celkem obstojně konvenovalo. Vychutnal jsem si jej dokonce lépe než populární med od Kvásku. Poměrně pravidelně jsem se vracel k chutnému 12°Garážmistrovi. Byla to taková má jistota v lese nejrůznějších značek.

Pivního qízu se zúčastnilo asi 15 týmů, při hodnocení jsem však zjistil, že od sebe dosti opisovali a to samozřejmě i s faktickými chybami. Nakonec se ve finále na pódiu sešla tříčlenná rodina Dana Pešky a jeden jejich rodinný přítel. V kotli není legální přístup k internetu a i otázky byly dosti těžké jako např. kolikáté výročí založení slaví letos Svijany (449) a ve kterém roce začala v USA platit prohibice (1919). Nakonec zvítězila paní Pešková. Slušné výkony byly i ve vědomostně – rychlostní soutěži Rychlé pivo. Jeden soutěžící dokonce věděl, že pivo Koff pochází z Finska.

Nejvyšší ocenění za pivo si odnesl sládek Pivovarského domu Ostrava (medová 11°), dobře dopadl i domácí Garážmistr 12°(3. místo). Během dvou půldnů navštívilo pivní přehlídku asi 1048 pivařů, což je na odporné počasí velice slušný výsledek. Oproti pátku v sobotu bylo také i co poslouchat neboť vystoupila kvalitní formace Franta (?) Vomáčka Worcestra .

Dle názoru managementu i laické veřejnosti se letošní festival povedl, což samozřejmě zavazuje, aby byl příští rok ještě lepší.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>