Jsou to paradoxy

Onehdy jsem na internetu našel článek ve kterém Eliška Bučková vzpomíná na svůj intimní vztah s Noidem (?) Před pár dny stejná osoba v televizi hovořila o své prodělané mentální anorexii.

Bučkovou neznám. Na módní přehlídky s výhružně se tvářícími modelkami nechodím a bulvár vůbec nečtu. Zaráží mne však jací lidé okupují přední stránky našich tiskovin i jiná média.V 90. letech se roztrhnul pytel s tzv. celebritami. Tato kategorie nemá nikterak široké spektrum. Většinou se v ní vyskytují horší či lepší zpěváci, herci, sportovci i někteří politici. V uondaném českém pojetí se jedná o osoby privilegovaného stavu, které se často vyskytují právě v bulvárních časopisech nebo se do světa celebrit dostanou jako příslovečný Pilát do kréda. Někteří z nich si na svém tzv. VIP a bulvárním světě založili svou živnost.

Když se mdlá a bezbarvá Iveta Bartošová okoukala jako ukuňkaná princeznička a neslavila úspěch ani jako přetransformovaná americká pop zpěvačka nechala se unést (doslova) aby probudila zájem médií. Bohužel média i lidé jí to sežrali i s navijákem. Od té doby namísto jejího zpěvu přichází na přetřes její rozmazlený syn, její údajný alkoholismus a v poslední době i kontroverzní milenec Rychtář. Dotyčná pěvkyně svého času dokonce vyplňovala nadpoloviční část programu jedné zkrachovalé TV stanice. Jiný vokalista, který zásluhou svého dlouhodobého působení v nejmenované estébácké kapele dostal dům po emigrantech kasíruje čtvrt milionu za playbackovou produkci svých kolovrátkových melodií. Další celebrita, která dluží snad 100 milionů korun namísto přesunu kanalizační sítí měla ještě nedávno tu drzost objevit se několikrát týdně na televizní obrazovce.

Jsou to paradoxy, říká dramatik Václav Havel ústy své slavné postavy vrchního sládka. Zatímco praví hrdinové všedního dne takřka nezištně pomáhají lidstvu, skřehotálci a čutalisté vládnou ušlápnutému českému národu. Občas se nějaká hvězda uvolí jet navštívit jakýsi siročinec v Sierra Leone, ale to bývá povětšinou taktický tah jejího manažéra.

A jak fungují celebrity ve světě piva? Pomineme-li snad nejklasičtějšího českého pivaře Josefa Švejka na čelní příčce žebříku stojí Urbanův Ruda Pivrnec. V UK býval  velkou pivařskou celebritou před pár lety zesnulý pivní odborník Michael Jackson. Bohužel jeho jméno často splynulo se jménem jeho mnohem slavnějšího a zajísté méně pivně výkonného jmenovce.

Našim státním orgánům současná situace vyhovuje. Lidé se zajímají o životy svých celebrit a na analýzu naší tristní ekonomické i společenské situace jim nezbývá čas. Vzmomněl jsem si na jeden starý kreslený vtip Vladimíra Renčína. Vesnický strýc v noci bouchá na okno staré chalupy: „Vstávejte sousede! Úžasná novina! Zpěvák Peter Gabriel opustil Genesis a dal se na sólovou dráhu….“

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>