Fuj Zlatopramen

V počátcích mého pivařství jsem se takřka výhradně setkával s pivy sudých stupňovitostí.

Nejčastěji to byla klasická 10° a 12°, příležitostně též 8°,14°, 16° i 18°.

Počátkem 80. let se jedenáctky vyskytovaly převážně v Čechách. Později se objevil na Moravě litovelský Moravan a hanušovický Šerák,. zatímco v Severočeském kraji se to jedenáctkami jen hemžilo.

Do Ústí nad Labem jsem přijel poprvé v létě roku 1988. Tenkrát jsem také poprvé pil místní Zlatopramen. V té době můj dojem nebyl nic moc, zvláště proto, že jsem v tomto krajském městě narazil i na mnohem chutnější Louny. Následující rok jsem pil v České Lípě tehdejší Březňák a ten se mi zdál z oněch třech značek úplně nejlepší.

Nedávno jsem potřeboval jako rekvizitu do svého divadla malých forem jednu PET láhev z pivem. V supermarketu jsem zakoupil 1,5 litrový Zlatopramen. Když jsem pak obsah láhve dychtivě pil jako vyprošťovák, který zachraňuje prince Bajaju s abstinenčními příznaky, málem jsem se poblil. Utrejch byl vodnatý, celkem neutrální, ale v pozadí a v následném doznívání byl cítit odporný ocas, který ani nejde přesně definovat. Snad kombinace malcových bonbónů, shnilých jablek a něčeho, snad ještě odpornějšího. Mimochodem jsem zavzpomínal na staré Žigulivskoje a na některé vybrané slovenské značky 80. let. Má nejčerstvější pivní vzpomínka v této kategorii je možná rumunský Noroc.

Člověk by si myslel, že současná průmyslová piva jsou pouze kleštěnci bez jakékoliv příchuti a ona se snad vrací doba bizarních antipivních pachutí. Fujtajbl! Cena je výhodná, ale pít se to moc nedá.

Po takovémto degustačním zážitku je i nošovická 10° tou nejslastnější manou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Fuj Zlatopramen

  1. 11 Zlatopramen koupil kolega v práci v roce 2011, protože v nedaleké asijské večerce nic lepšího neměli, pracovali jsme tenkrát jako ostraha jednoho pražského muzea a protože nás nikdo nechodil kontrolovat, tak se v lednici objevovaly petky z nedaleké večerky. Ani tenkrát to nebyl žádný zázrak, ale lepší, než pít čaj. Od té doby jsem Zlatopramen nepil a po Tvé zkušenosti ani zkoušet nebudu :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>