Vorkloster

Tak se jmenuje čerstvý pivovar poblíž Tišnova.

V samotném Tišnově jsou pivovary tři. Ten čtvrtý se nalézá v pěší vzdálenosti od města v obci Předklášteří. Pivovar je součástí areálu místního kláštera Porta Coeli.

Do Brna jsem dorazil v sobotu před 11 hodinou. Vida! Máme hodinu čas. Avšak kam tak narychlo jít na dobré pivo? Z někdejší Černohorské je jakási nevzhledná jídelna, sklípek se Senticemi otvírá až v 17.00. Mám však štěstí. Narážím na svou oblíbenou hospůdku U třech čertů. Nastává ale komplikace. Lokál se otvírá až v 11. 30. Nerad bych zmeškal spoj do Tišnova, tak si experimentálně odkrokuji vzdálenost od Čertů zpět na nádraží. Dá se to normálním krokem zvládnout za 7 minut. Tak vzhůru do pekel!

Bratčická vzorně natočená 12° potěšila. Škoda, že nemám více času. Nabídka místních piv vypadá velmi lákavě. Musím si zase někdy udělat do Brna několikadenní výlet.

Areál Porta Coeli v Předklášteří je stále ve výstavbě. Některé budovy vypadají stále zchátrale, jiné jsou už rekonstruované. Pěší cestu trochu komplikuje zřejmě náklaďáky navozené bahno na chodnících.

Pivnice je skromná, leč útulná. Jsem zde o půl jedné prvým hostem. Začínám světlou 12°. Dobrý truňk. Pivo dosti hořké, údajně chmelené Harmonii podávané v pěkných žejdlících přijde k chuti. Žádné výrazné aroma, ale kvalita.

Podobný je i 11° polotmavý ležák Rubín. Příjemné pití je rovněž Mikulášská tmavá 11°. Decentní chuť, trochu flekovština, ale demonstrovaná na nížestupňovém ležáku. Bohužel dnes v nabídce chybí Zwickl nebo desítka.

Podnik prozatím nedisponuje teplou kuchyní. Nicméně chuťové pohárky potěšily nakládané tvarůžky. V tomto případě podávané ve skleničce nakrájené na kousky, které se nemazaly na chleba, ale napichovaly na vidličku. K tomu všemu celkem přátelské ceny a usměvavá obsluha. Spokojenost.

Odcházím zpět do Tišnova pěšky. Po cestě se ještě zastavím v Červeném Mlýně na Grádo. Světlá 11° je z úplně jiného soudku než světlé pivo Klášterní. Výrazná vůně a truňk samá chuť. Piji s radostí, avšak ke konci půllitru mne napadá, že možná trochu chuťové střídmosti by Grádu neuškodilo.

Přemýšlím ještě zaběhnout do jisté místní restaurace na Květnici, avšak nechci se honit. Tak jednu černou 13° ! Tady jsem ovšem narazil. Již na první doušek cítím nepřístojný diacetyl kombinovaný se svíravou prázdnotou. Po pár doušcích mám jasno. Pivo je již zlomené a nepříjemně mění svůj charakter. Nu což. Není každý den posvícení, i když v případě zrovna této soboty ani to neplatí….

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Vorkloster

  1. Okolí vlakového nádraží v Tišnově by se klidně mohlo zapsat do G. knihy rekordů s takovouto koncentrací pivovarů v blízském okolí. Jinak tam ale nic turisticky zajímavého není, krom toho kláštera a na kopci jsem zaregistroval rozhlednu, ale rozhleden je dnes docela hodně, nejkrásnější jsou v Jizerských horách.
    Nicméně na Vorkloster rád vzpomínám, ač nový podnik, má svého ducha, necítil jsem se tam jako v novostavbě (např. Hostivar 1 a 2 nebo MMX nebo Trautenberk v Malé Úpě).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>