Innis & Gunn

Toto skotské pivo jsem svého času prodával v ostravské pivotéce, ale nikdy jsem je neochutnal.

Innis & Gunn je celkem mladý pivovar založený v Edinburghu v roce 2003. V porubské Pivotechně stojí třetinka plných 79 korun.

Vybral jsem si Scotch Ale dokvašovaný v sudech po bourbonu. Skotský ejlík je dosti specifický. Ve Skotsku jsem osobně nikdy nebyl, ale s tímto stylem jsem celkem obeznámen. Nejlépe si pamatuji jeho verzi z minipivovaru Old Dutch z Karibiku. Oproti běžným pivům typu ale byl suchý až strohý.

První přičichnutí k Innis & Gunn mne dosti šokovalo. V prvním plánu jsem v pivu cítil industriální odér značek typu Beck´s. To však bylo jen na okamžik. Rychle jsem se napil a mé chuťové pohárky se přeorientovaly na úplně jinou chuť. Mok intenzivně voněl po bourbonu. Okamžitě mi došla asociace na francouzské speciální pivo Adelscott. To byl však truňk připravovaný přímo ze sladu, ze kterého se normálně vyrábí whisky. Přestože byl skotský ale pouze barrigovým pivem dokvašovaným v sudech po bourbonu, chuť mi připadala skoro identická. Navíc měl Adelscott v roce 1999 stejný obsah alkoholu (6,6%) jako Innis & Gunn.

Toužíte-li po neobvyklém chuťovém zážitku, neváhejte si tento exotický speciál koupit. Nemáte-li však rádi experimenty, zůstaňte u svých prověřených značek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Innis & Gunn

  1. Žiji ve Skotsku již 12 let a pivovar Innis & Gunn je pro mě stále záhada. Začátky tohoto pivovaru jsou oproti ostatním minipivovarům hodně nestandardní a odlišné. Prakticky od začátku dělali slušná piva a velmi brzy je začali vařít svoje piva jako contract brewing v největším skotském pivovaru Tennent’s Wellpark Brewery v Glasgow, kde je jim i lahvovali. Jejich produkty jsou k dostání prakticky v každém větším obchodě a pivovar Innis & Gunn je dle Wikipedie která pomíjí BrewDog, je jedním z nejúspěšnějších craft beer podniků v UK. Nedávno Innis & Gunn koupil minipivovar Inveralmod v Perthu, kde svá piva produkují nyní. Původní piva od Inveralmond vaří také, ale nechutnají mi tak jako dříve. Osobně si myslím, že velkopivovar Tennent’s Wellpark Brewery využil potenciál minipivovarského boomu a investoval do podznačky Innis & Gunn a posléze i odstranil jednoho z konkurentů na trhu. Ale proč ne, taková už je doba, navíc na pozemku Tennent’s Wellpark Brewery byl postaven v roce 2014 potentní minipivovar Drygate. Lahvová piva Innis & Gunn jsou zajímavá a jejich Lager beer, který bývá v některých hospodách se smlouvou s Tennent’s Wellpark Brewery se v porovnání s ostatními lemtáky, dá i pít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>