Greenhorn

Greenhorn znamená anglicky zelenáč. Takto kupříkladu tituloval skalpovaný kovboj Sam Hawkins samotného Old Shatterhanda. U nás se tak příležitostně říkalo nižším důstojníkům z povolání. Ti vyšší byli Evergreeni.

Jelikož ještě stále úředně spadám do opavského okresu, někdy si zajedu služebně do okresního města. Nejvíce se mi tam líbí v Nové Sladovně.

Je to až s podivem, kolik druhů řemeslných piv tento svatostánek vyrábí. Vedle povedených ležáků se mu daří i vařit piva svrchně kvašená. Mnohá mají názvy evokující indiánskou kulturu.

Naposledy jsem ochutnal jejich světlý speciál Evergreen. Je to spodně kvašená 13° s obsahem alkoholu 5,5%. Hned při prvních doušcích jsem zjistil, že ono pivo bude nějak zvláštně chmelené. A měl jsem pravdu. Jsou do něj přidávány zelené šištičky Poloraného Červeňáku. Celkově je pivko chuťově vyvážené a svěží příchuť čerstvého chmele nikterak nevadí. Tím je vlastně Greenhorn i charakteristický. Přesto mi tento truňk připadal trochu dvojsložkový. Nemám nic proti aromatu našeho žateckého chmele, nicméně se mi zdálo, že z piva trochu vyčnívá. Možná bych byl uvítal větší komplexnost.

Avšak speciály jsou tady od toho, aby nechutnaly příliš ordinérně. Proto Greenhorna hodnotím kladně a rád si jej vychutnám i příště.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>