Hospoda plná branců

Před pár týdny jsem se stavil do Pivovarské restaurace v Pardubicích.

Na předzahrádce jsem začal být na pochybách, zdali se nacházím ve své domovské České Republice.

Byly obsazeny asi čtyři stoly a hosté hovořili výhradně rusky.

Co to? Že by ministr zahraničí i celá naše demokraticky zvolená vláda lhali a doposud nepřestali vydávat turistická víza zločinným teroristickým ruským turistům?

Naštěstí ne. V pohostinském podniku se bavili naši spřátelení Ukrajinci.

Člověk by podle naší hlásné propagandy očekával spíše vystrašené ženy s plačícími dětmi a ikonickou igelitkou v ruce. Na terase však seděli především mladí lidé, kteří vůbec nevypadali jakkoliv vystresovaně. Navíc jsem díky svým základům ruštiny porozuměl, že vůbec nespřádají plány na odražení ruské agrese či atentátu na Putina, nýbrž hovořili o běžných věcech a dokonce, co mne potěšilo, o místním pivu.

Tak mne napadly hned dvě věci.

1. Ve svém životě, kdy jsem mimochodem dlouhá léta pracoval na zámořských lodích, jsem skoro nikdy neslyšel Ukrajince mluvit ve svém údajném mateřském jazyce, ale vždy rusky. Ano, věřím, že v Luhanské a Dombasské oblasi je tento jazyk používán skoro výhradně, ale přemýšlím, jak ruští agresoři spolehlivě poznají ukrajinské civilisty či bojovníky, kteří vypadají etnicky stejně a hovoří i společným jazykem.

Mám dojem, že plynnou ukrajinštinou hovoří pouze figurant Zelenskyj, jehož původní řečí však je rovněž ruština.

2. Jak je možné, že se na našem území nalézá takové množství mladých Ukrajinců v braneckém věku? A tady mluvím o osobách starých 20 – 40 let. Jestliže dotyčný etnický konflikt je i „naše válka“, neměly by se naše orgány vedle fanatické propagandy a sypáním peněz ze státní kasy starat i o to, aby nebyl porušován ukrajinský branný zákon, který údajně zakazuje osobám mužského pohlaví do věku 60 let opustit ukrajinské území? I v tomto případě však naše vláda a většina politiků lže, jak už jsme si za léta zvykli, ať už to bylo o mírumilovnosti islámu nebo zhoubnosti politické chřipky.

Když naši občané utíkali v roce 1968 před agresí vojsk Varšavské Smlouvy do zahraničí, pochybuji, že je tam v sousedních či vzdálenějších zemích ubytovali zdarma v drahých hotelích nebo v bytech na úkor místních daňových poplatníků nebo jim umožnili skládat maturitu či zkoušky na VŠ v češtině.

Naše současná, pracně poslepovaná vláda opět ukazuje, jak jim za peníze daňových poplatníků leží na srdci jejich další životní osudy. Z údajně prázdného eráru je schopna vydolovat další desítky miliard, které, jako obvykle nahází do absurdních projektů nebo použije na napravování průserů, které sama způsobila. Jako ten nejmenovaný americký hasič, který v polovině 90. let založil jeden z největších lesních požárů v historii Kalifornie, aby mohl vyniknou při jeho hašení.

A ještě nám prostřednictvím sdělovacích prostředků konstantně vyhrožuje osobními bankroty a zimním umrznutím.

Jinak jsem proti jakékoliv válce a obecně proti Ukrajině nic zásadního nemám. Lvovský pivovar z roku 1715 je architektonicky nádherný a Černigivské Bíle (pšenka) se pije skoro samo.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>