IPA spodně kvašená

Lednová Volba sládků přinesla speciální pivo Cryonaut, vyrobené v koprodukci Plzeňského Prazdroje a minipivovaru Sibeeria. Jedná se o pivo typu Cold IPA

Chuť typicky „ipácká“, celkem uhlazená, neboť pivovar pod patronátem koncernu Asahi musí uvařit poměrně velkou várku a ta se musí následně prodat.

Jako správná IPA je Cryonaut bohatě chmelený několika druhy chmele z Ameriky i Nového Zélandu. Ve výsledné chuti lze tyto odrůdy stěží identifikovat. Možná, že bych si přál okusit několik single hopů, abych si udělal vlastní představu o každém jednotlivém chmelu.

Obsah alkoholu je 5,5%, EPM 12,3%, čili žádná rána do palice. Musím říci, že na mne nakonec působil Cryonaut celkem vyváženě a pitelně.

Trefil jsem i celkem „normální“ hořkost 40 IBU.

Cryonaut obsahuje i rýžové vločky. To sice není přímo podle Reinsheitgebotu, ale v dnešní době to lze tolerovat.

Nejvíce mne však překvapilo, že výrobce uvádí jako kvašení to spodní. To je u ipy docela zvláštnost.

Setkal jsem se během své pivařské kariéry s různými hybridy, které vznikly třeba při nedodržení teplot při kvašení, rovněž mne celkem překvapil termín „svrchně kvašený ležák“. O spodně kvašené ipě jsem však doposud neslyšel.

Doteď jsem registroval snad jen India Pale Lager,

Člověk se prostě vzdělává celý život.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>