Kde se dnes vaří Opavský Zlatovar?

Otázka typu „jak dlouho trvala třicetiletá válka“ není v tomto případě vůbec od věci.

Kultovní regionální pivovar, který byl věrnou součástí města Opavy od roku 1825 se stal koncem minulého století obětí hektické privatizace, kdy se jej zmocnila dynastie Kolků známá mimo jiné i aférou Hanebně chátrajícího někdejšího módního domu Ostravice a roku 2005 přivedla ke krachu.

Pivaři tak přišli o ikonickou, lehce nasládlou značku, která se od té doby vařila v hostitelských pivovarech v Litovli a v Uherském Brodě.

Zpočátku si pamětníci snažili vsugerovat, že se tehdejší výrobci drží alespoň rámcově původní receptury, než si museli přiznat, že se bohužel jedná o lacinou bezpohlavní břečku.

V Opavě se dnes díky bohu vaří v Nové Sladovně Korbel a v Kylešovicích Brtník, Grizzly a Kodiak, přesto se se značkou Zlatovar můžete tady setkat.

V nálevně Admirál Club na opavském náměstí točí 10 i 12 za dnes už takřka sci-fi ceny 26 a 28 Kč. Šenk je vkusně vyzdoben jako Pivovarská hospoda někdejšího Troppauer Braurei, leč pivo, ač fortelně točené se bohužel hodí pouze k uhašení primární žízně.

Pamětnická výčepní mi ochotně prozradila, že Zlatovar v současnosti dováží z Černé Hory.

To jsem si myslel. Jinak bych ještě tipoval Jihlavu.

Nabízí se úvaha o neblahém osudu někdejších Pivovarů Lobkowicz, momentálně úpících pod čínským jařmem.

To je však námět na příští samostatný článek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>