Kdy je kniha nepřítel

Říká se, že kniha je nejlepší přítel člověka. Kynologové zase tvrdí, že je to pes a někteří pomýlenci dokonce, že žena. My rozumní však víme, že nejlepším přítelem člověka je pivo.

Může se však stát kniha dokonce nepřítelem? A to dokonce nebezpečným? Znám jednu příhodu, která vypadá jako vystřižená z hororu.

Moje kamarádka Zdena provozuje antikvariát už od roku 1994. Podnikání je obecně v naší zemi složité, navíc Jarka je na celou svou živnost sama. Jen občas najme nějakého pomocníka. Zdravotně se antikvariátnici také zrovna nedaří. Před léty přechozená borelióza a pak těžká autohavárie s trvalými následky .Přesto se Zdena nevzdala a svůj antikvariát stále zvelebuje.

Suterénní prostory nejsou příliš vyhovující, neboť kapacitně na množství knih už dávno nestačí. Celý krámek vypadá jako knižní bludiště a zákazníci někdy stěží najdou pokladnu.

Jednoho večera Zdena zavřela obchod, připravila si tašku již k východu a ještě si odskočila k pokladně. Možná přišla nějaká vibrace, možná porušení křehké balance metráků specifického zboží. Najednou se hromady knih vedle pokladny sesuly na nešťastnou prodavačku. Ta naštěstí znala metodu, kterak se zachovat v případě pádu laviny. Plavala v padajících knihách a nakonec si udržela v kupě roztodivných výtisků aspoň přísun vzduchu. Avšak zůstala zasypána a fakt, že její taška již byla připravena u východu znamenal, že nebylo možné v dané situaci si mobilem zavolat pomoc.

Vidina noci strávené v uvěznění vlastního zboží nebyla vůbec povzbudivá, tak se Zdena rozhodla bojovat. Od osudné havárie měla potíže s nohama, takže svou nezáviděníhodnou situaci měla ještě ztíženou. Nakonec se jí únik podařil a byla i bez cizí pomoci schopna svůj antikvariát nezraněná opustit.

V tomto případě se staly knihy jejími úhlavními nepřáteli avšak příběh měl naštěstí šťastný konec.

V polovině 19. století v jistém britském pivovaru praskly obří tanky a několik lidí se utopilo v silném porteru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>