Kolem medvědího česneku

Je třeba hledat další alternativní zdroje kvalitního moku v časech stanného práva.

Jedna z možností je výlet do Paskova. Tam se vařilo pivo již od roku 1518, což bylo v té době dva roky od bavorského Reinhheitsgebotu a pouhý rok od památné Svatováclavské úmluvy mezi měšťany a šlechtou a rovněž založení pivovaru v Poličce. Paskovská pivovarská tradice měla dlouhé trvání, skončila však ještě před 1. světovou válkou.

Vyjeli jsme z Hrabůvky autobusovou linkou 27 a vystoupili na konečné stanici v Hrabové. U místního statku je výletní hospůdka, kde měli zrovna jenom točený Radegast. Dobrou zprávou bylo, že v normální době tam čepují i Koníčka a dokonce i paskovskou Obecní 10°. Zahrádka byla již více než týden před oficiálním povolením okupována žíznivými zákazníky. Jedno na energii a jde se dál.

Cesta do Paskova vede po kvalitní asfaltové cyklostezce. To určitě financovala EU a my nevděčníci stále nadáváme…Po levé straně železniční trať. Ale to není očekávaná trasa z Ostravy do FM, nýbrž dnes už snad nefunkční vlečka, která od počátku 60. let vozila uhlí z dolu Paskov na vratimovské nádraží. Po pravé straně je smíšený les ve kterém se rozkládají celé nekonečné plochy medvědího česneku. Nemám do čeho sbírat, tak užívám jen pár listů na doladění žízně.

V samotném Paskově nalézáme bez problémů Nádražní ulici, která nás zavede až k budově pivovárku. Okolí nic moc, ale přesto je to idylka. Začínáme světlou 12°. Poctivý lokální mok. Možná, že by neškodilo trochu více osobitosti, ale jinak pivo jak má být, bez jakýchkoliv zjevných degustačních deviací. Budova pivovaru vypadá trochu zdevastovaně, ale určitě je stylová a má svou atmosféru. Už aby ta koronavirová šaškárna skončila!

Černá 13°Perkajs je ještě lahodnější. Ta se paskovským opravdu povedla. Hedvábná textura, jen jemný nádech praženosti, ušlechtilé, nevlezlé doznívání. Takové pivo si věru zaslouží širší povědomí.

Málem jsem zapomněl, v jaké pivně-nepřátelské době žiju. Svatostánek se zavírá již v 16 hodin. Během hodiny mého pobytu jsem s radostí zaregistroval, že je místní pivo oblíbené a dobře prodejné i v kalamitní situaci.

Výlet se i přes jistou nepřízeň počasí vydařil. Opět jsem byl utvrzen v optimistickém očekávání, že vstanou noví výčepníci!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>