Kolik buků, tolik dubů

Ačkoliv mám stromy obecně docela rád, dendrologie jako taková mne nezajímá.

Spolehlivě poznám třeba břízu, vrbu, kaštan, topol a javor jen podle jeho kanadských listů. K tomu možná pár koniferů. Hlavně si pletu dub s bukem. Vím, že buk má bukvice a dub žaludy, ale ve volné přírodě mívám z jejich rozlišením docela problém.

Onehdy jsem koupil dva kusy piva Dubňák. Okamžitě se mi asociovala situace z doby zhruba před 2 nebo 3 lety, kdy jsem našel na stránkách Pividek jistý jihočeský minipivovar, který nabízel e-shop. Dobrý nápad, řekl jsem si tenkrát, neboť jsem chystal obvyklou sezónní zahradní slavnost. Nechám si teda poslat sud, případně nějaké ty petky. Nakonec však k transakci nedošlo, neboť jsem byl informován, že v létě e-shop nefunguje, neboť je horko a pivo by se mohlo zkazit (?) Stejně jsem dopadl i v listopadu, kdy již takové vedro nebylo, ale zodpovědný pracovník mi sdělil, že má problém s dopravci. A něco mi teď říkalo, že to pivo se jmenovalo zrovna Dubňák.

Avšak z důvodů mých omezených dendrologických znalostí jsem se samozřejmě spletl. Dotyčný neexistující e-shop provozoval pivovar v Dolním Bukovsku a pivo se jmenovalo Bukovar, zatímco Dubňák pochází z Dubňan na Hodonínsku.

Ležák z Dubňan byl dostatečně hořký a celkem pitelný, nicméně vypití celého litrového obsahu trochu nudilo. Žádné pozoruhodnější sladové tělo, oscilující hořkost ani překvapivá bizarnost v doznívání. Prostě pivo, které vejde, neuškodí, ale poté zase vyjde a nezanechává žádné zvláštní stopy a vzpomínky.

English Ale byl svrchňák velice kalné barvy. Nějak jsem se v něm neorientoval. Nebyl naštěstí nikterak zvlášť převoněný, na druhé straně mi nepřipomínal střízlivější ejlíky z UK a nakonec mne ani ničím, kromě jisté kalužovosti nezaujal.

Jsem rád, že jsem měl možnost bez časově náročného cestování poznat další novou značku a přeji všem bukům i dubům v jakémkoliv skupenství mnoho úspěchů a dlouhý život.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>