Kontráš

Kontráš znamená podle naučného slovníku především hudebníka – houslistu v lidových, zpravidla cimbálových kapelách.

Kontráš „kontruje“ svému kapelníkovi – primášovi. Podle mne musí být kontráš muzikálně zručnější, neboť zatímco primáš hraje naučené melodie nebo jejich variace, „sekundář“ se většinou snaží o rytmizaci – nejčastěji na druhou dobu.

Jiní kontráši působili v Československé Lidové Armádě. Během doby jejich působnosti spadali organizačně přímo pod vyhlášenou Státní Bezpečnost. Měli za úkol zejména špehovat podezřelé vojáky a výchovně působit na ozbrojené jednotky.

Byl to obávaný sektor tehdejšího socialistického vojska.

Dnešní Kontráš je mnohem příjemnější. Jmenuje se tak světlý 12°ležák z pivovaru Louka.

Pivo s poctivým řízem a slušnou hořkostí. Prostě český ležák.

Bohužel jsem při konzumaci postrádal „střední pásmo“ čili výraznější sladovou složku, bez níž se žádný poctivý lager neobejde.

Mok slušně pitný, jak už jsem zmínil řádně hořký, mohl by mít delší doznívání.

Občas bych v Kurníkšopěhospodě uvítal širší sortiment ležáků – nejen těch v našich krajích či v celé republice profláklých.

Pivo z Louky je ten nejlepší příklad geograficko-pivní osvěty.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>