Little Rock JN

Obec Malá Skála v okrese Jablonec nad Nisou je partnerským městem amerického Little Rock ve státě Arkansas, kde začínal politickou kariéru někdejší americký prezident Bill Clinton.

Když jsme koncem ledna s divadelním autobusem DPO na cestě do Vrchlabí míjeli ukazatel směru do pivovarské restaurace s Maloskalským pivem, rozlaďen a zhrzen faktem, že řidič autobus neotočil správným směrem jsem si přísahal , že tento podnik  v budoucnu nezávisle navštívím.

Na Zelený čtvrtek jsem měl volno, tak jsem se do Malé Skály rozjel.

Malá obec s nesporně vzkvétajícím turistickým průmyslem. V zimě se tam možná i někde lyžuje. V období jara a léta však frčí sjíždějí řeky (nejspíš Jizery), kola a koloběžky. Nad vesničkou se tyčí skály s hradem Pantheon.

Maloskalský pivovárek s restaurací Pod Pantheonem leží kousek od centra. Když jsem vstoupil, právě byl v činnosti místní sládek. Na začátek jsem si objednal 10° zvanou Bouček, což bude asi nějaká místní celebrita, neboť se tak jmenuje i jeden historický dům. Pivko osvěžující, středně hořké, které, jak vždycky říkám, neurazí, ale ani ničím zvláštním neohromí.

12° ležák mi už připadal mnohem zdařilejší. Objevila se prohloubená hořkost a obligátní pohostinná příchuť vkusně nachmeleného ležáku.

Ve většině vyvařujících hospod se přes poledne objevují tzv. „meníčka“. Našinci si na ně již během let zvykli. Tyto obědy jsou však čím dále dražší a často nezahrnují polévku, kterou si host v případě zájmu musí zaplatit zvlášť. Nejhorší však bývá, že je kuchyně v takovýchto podnicích zavalena prací (často vaří i pro externí strávníky), takže jiného jídla než „meníčkového“ včetně pivních chuťovek se chuťově nažhavený pivní degustátor nedočká.

V Malé Skále byla situace naštěstí jiná. Žádná menu – jen pokrmy z jídelního lístku. Objednal jsem si plátky uzeného bůčku s hořčicí a okurkem. To k pivu vyloženě sedlo.

Podnik nabízel ještě tmavou 13°s místopisným názvem Pantheon. Obvyklý pokus o imitaci dnes už legendárního  „flekovského“, v tomto případě dosti zdařilý. Slušná vybalancovanost složky sladové, karamelu, praženosti a nenásilného chmele.

Celkový dojem z Maloskalského pivovaru velmi příznivý. K pozitivům patří bezesporu i pohotová, ochotná a usměvavá obsluha v podobě mladé blond krasavice, která má ke své práce, bohužel na rozdíl od mnohých svých kolegyň a vrstevnic příkladný pozitivní vztah.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>