Malinový stout

Už dávno se ve fantazii sládků nekladou jakékoliv meze. Otázkou je, zdali je to vždy ku prospěchu pivní věci.

17°stout One Love z nabídky létajícího pivovaru Sibeerie jsem měl možnost ochutnat před několika dny.

Tento podnik je stejně jako kupř. Crazy Clown nebo Cobolis známý svými často odvážnými experimenty.

Zkřížit kyseláč s černým svrchně kvašeným silným pivem a ještě přidat vanilku patří zajisté k zajímavým počinům. Zkušenému pivnímu degustátorovi už při pohledu na sytě černý půllitr dojdou chuťové asociace na hustý malvaz, vůni čerstvě pražené kávy, případě na smetanovou texturu. One Love se však od prvního styku se svým konzumentem chová přesně jako maskovaný ovocný sour.

Úvodním vjemem je neskrývaná trpkost a vzápětí jasně přiznané tóny malin, případně jejich extraktu. Stoutovo tělo ji trochu ořezává a neutralizuje, nicméně jasná nakyslost je v moku primární složkou. K výraznějšímu prosazení charakteru černého svrchňáku moc nenapomáhá ani celých 17% EPM.

Dalo by se říci, že v souboji s tradičním stoutem v oné poněkud nesourodé směsi vítězí spíše kyseláč.

Celkem napínavý degustační proces s jen málo překvapivými zvraty. Jen si myslím, že do hospody by si měl člověk chodit i odpočinout. Proto je dobré hned poté zapít dialektický truňk smířlivým 11° nebo 12° ležákem.

One Love je nicméně v malém množství poutavý a jestli jste ochotni zaplatit skoro 100 Kč za půllitr, můžete si o jeho různorodosti udělat obrázek sami.

Jen tu vanilku jsem tam nějak nezaregistroval.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>