Minisorozo

V překladu to znamená minipivnice nebo pivnička a vyslovuje se to podobně jako Teleke z Toloko….

Dotyčný podnik jsem objevil když jsem jednou dopoledne bloumal po části Budapešti zvané Buda. Údajně existuje nějaké místní občanské sdružení, které se snaží o to, aby se hlavní město Maďarska jmenovalo v budoucnu Pestbuda. Je to něco jako s naším Frýdkem Místkem.

Minisorozo je skutečná minihospoda. Miniaturní výčep, žádné stoly, jen po obou stranách interiéru pultíky a čtyři židle. Na jedné straně tři, na druhé pouze jedna, neboť pult je zkrácen, protože vedle jsou schůdky na záchodek. Vše v Minisoroze má své místo a nic tam není zbytečné. To by se tam ostatně ani nevešlo. Interiér je celý ze dřeva, ale není to žádná novodobá frajeřinka. Hospůdka vypadá, že má už pěkných pár dekád existence za sebou. Správná hospoda jakýchkoliv rozměrů musí mít však taky tu správnou značku piva. V Minisoroze mají na čepu Mister, což je lokální alternativní ležák, za nějž jsem na nádraží Keleti v roce 2003 utratil všechny své zbylé forinty. Pivo chutné, kvalitně točené podávané v přírodně oroseném (nikoliv předmraženém) výškáči. Na další pípu však již bohužel není místo.

Před hospodou je umístěná malá uliční zahrádka, která je už od rána plná hostů. Je to částečně samoobsluha, takže minilokál hučí jak úl. Chtěl jsem se paní výčepní zeptat, jak jdou kšefty v zimě, ale kvůli zjevné jazykové bariéře jsem od své snahy upustil.Nejkrásnější je uvnitř Minisorozo pocit soukromí,ale zároveň i jakési soudržnosti, neboť se tam člověk ani samotný necítí opuštěný.

Přestože jsem měl v lokalitě téhle jedné z nejmenších hospod v Evropě jasno (menší jsou určitě v JAR pro zakrslé Pigmeje), o pár týdnů později jsem ji hledal asi půl hodiny marně.. Nevzdal jsem se však a pokus opakoval o dva dny později. Okolí se mi zdálo povědomé, jen Minisorozo nikde. Už jsem si začínal myslet, že jsem se stal obětí neobvykle reálné halucinace, až jsem ji konečně našel. Je tak malá, že je snadné ji minout.

Podíval bych se, zdali nemají své webové stránky. Ty však budou nejspíš tak drobné, že nepůjdou přečíst.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>