Na návštěvě u domovarníka

Jan Oppelt patří k předním místním homebrewářům. Zatím se vaření piva věnuje rekreačně, má však v plánu svůj podnik časem legalizovat.

Byl jsem u něj v Libhošti naposledy už dosti dávno. Bylo to s TV štábem a pamatuji si, že všichni jsme tenkrát byli po předchozím celodenním pivním tahu docela indisponovaní.

Asi před týdnem však Honza přednesl jasnou výzvu. Sdělil mi, že má ve své garáži naražené tři své ležáky. Nezbývalo, než je ochutnat.

První mou ochutnávkou byla světlá 13°SMASH. Znamená to ve zkratce Single Malt a Single Hop. Pivko je uvařeno z plzeňského sladu a je chmeleno novou odrůdou českého chmele Uran. Na můj dotaz, zdali není pivo tímto radioaktivní mi sládek odpověděl, že firma pojmenovává své chmelové odrůdy podle planet Sluneční Soustavy. Takže se nejspíš žádný jejich produkt nakonec nebude jmenovat Pluto.  Smash mi byl načepován do budvarské výšky a to možná podvědomě ovlivňuje úsudek. Pivo se mi zdálo možná méně hořké než mám rád, ale třeba to bylo přece jen ovlivněno tou sugestivní sklenicí. Jinak naprosto profesionální produkt, vybalancovaný a lehce pitelný.

Podobně na mne působila i tmavá, spodně kvašená 12°. Opět důkaz, jaká síla je v jednoduchosti. Vedle sladu plzeňského snad jen barvící a minimum karamelu. Výsledkem je slušný tmavý ležák, kde bych možná očekával jistou praženost, ale i tak dobré.

Oppeltova Vídeň podle mne nebyla tou Vídní v pravém slova smyslu, ale to byl záměr výrobce. Barva spíše do světla a chuť podobná světlé 13°. Jen možná trochu hutnější.

Na cestu jsem dostal ještě pár domácích kusů, mezi nimi i petku světlého ležáku, který by ale ještě měl dozrát. Jsem zvědav, jak dlouho mi v ledničce vydrží.

Mé degustační zážitky z tohoto kusu uvedu později.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Na návštěvě u domovarníka

    • Chtěl jsem jen vtipně připomenout, že Pluto se už nepočítá mezi planety. Budou-li se pojmenovávat nové odrůdy chmele podle planetek a meteoritů,nabízejí se nekonečné možnosti.
      Navíc jsem si vzpomněl, že Pluto byl disneyovský pes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>