Pankáčská IPA

Hnutí Punk u nás proběhlo intenzivně v 70. a 18. letech.

Po době touhy po míru, rozšířeného vědomí a volné lásky 60. let nastoupila doba drsné rebelie. Objevily se nekompromisní hlučné kapely jako Sex Pistols, Damned, Clash nebo Dead Kennedys, které se bránily jakékoliv baladické zjemnělosti a stále to šily do publika na plný ceres. Na ulicích se objevovala pracně vytvořená „číra“ a stoupenci punku si neohroženě propichovali obličeje spínacími špendlíky. Opět šlo více o generační než ideovou či politickou záležitost, proto v naší onehdy socialistické vlasti represivní složky v jejich spravedlivém boji proti chuligánské revoltě podporovala většina bezúhonných občanů, která punkery nenáviděla. Nejznámější kapelou tohoto stylu u nás byl Sbor Lubomíra Punka.

Punk se kupodivu dostal i do pivovarnictví. Jedná se však spíše o nápaditý název některých piv než o jakýsi zjednodušený, odlehčený a nepoctivý pivní styl.

Skotský řemeslný pivovar Brew Dog se začal objevovat v povědomí našich alternativních pivařů už před minimálně 10 lety. Jeho filosofií byla výroba kvalitních piv a šířka sortimentu. Nedávno jsem si koupil jejich Punk Ipu. Pivko bylo zhruba takové, jaké jsem očekával. Poctivý ejlík nepříliš alkoholicky silný bez zjevné snahy přizpůsobit se současným převoněným trendům. Skotsko je krásná hrdá země s nádhernou přírodou a bohatou historií, kam bych se někdy chtěl podívat. Jejich pivní vlajkovou lodí je styl Scotch Ale, jehož zřejmě nejpodařenější verzi jsem prozatím ochutnal v kajmanském minipivovaru Old Dutch.

Na závěr vtip o skotské šetrnosti:

Skot opravuje střechu na svém domě poblíž Glasgow, zakopne a padá. Když míjí okno do kuchyně, stačí ještě zakřičet na manželku:

„Pro mne dneska večeři nedělej….!“

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>