Pivo jako předmět politického sporu

V Transylvánii nejenže žil hrabě Dracula, ale vaří se tam i lokální pivo, jehož existence podráždila provozního chemika Heinekena.

Historie regionu Transylvania (Siebenbürgen, Sedmihradsko) je pestrá a pohnutá. Od starověkého osídlení Dáky přes Římany, středoasijské kočovné kmeny, německé rytíře, rumunské enklávy až po rok 1867, kdy území v rámci procesu Rakousko-uherského vyrovnání připadlo na pár desetiletí Uhersku. Začala tvrdá maďarizace. Mimo jiné se třeba Georgiu stal Gyulou. Po roce 1918 region opět připadl Rumunsku a po pár letech během druhé světové války, kdy si Uhrové opět dělali nároky i rumunským územím zůstal. A z Gyuly byl opět Georgiu. Nicméně obyvatelstvo Transylvánie je stále dvojjazyčné.

Kořeny vaření piva Csiki sahají dle informací na etiketě až do roku 1540. Před několika lety se tato historická značka začala opět vyrábět a to v jasně maďarském stylu. První, kdo protestoval byl koncern Heineken, který v tomtéž regionu produkuje bezpohlavní nápoj Ciuc. Jednalo se údajně o porušení ochranné známky. Z pozice nestranného pozorovatele nevidím v obou názvech velkou podobnost, nemluvě o samotném poměrně nepivně znějícím názvu. Nicméně Heineken byl dotěrný. Dobrá, řekl si papaláš Orbán, v EU nepopulární pro své vlastenecké postoje a po konzultaci s parlamentní stranou Fidész navrhli zákaz používání loga holandského trustu v Maďarsku, neboť rudá hvězda je jasným symbolem extrémistického hnutí, jehož propagace je v zemi postihována několikamilionovou pokutou a tříletým pobytem ve vězení. Úsměvné, kam až nás může pivo zavést….

Pivnice Csiki v Budapešti otvírala v poledne, tak jsem tam zašel na škopek. Hned u vchodu jsem se dozvěděl, že pivovar je od provozovny vzdálený 712 km. Světlý ležák má 6% alkoholu, tedy jedná se teoreticky o nějakou 13 – 14. Mok dosti neutrální s výraznějším kvasnicovým předkem. Během popíjení se sporadicky objevovala latentní hořkost a zřejmě se do piva dalo zapít. Já jsem však přesedlal na nefiltr. Bohužel, nic moc. Dokonce žádná sekundární příchuť a velice krátké doznívání. 7% tmavý speciál chutnal učesaně po karamelu.

Běžel jsem si spravit chuť do Rizmajeru. Přesto mne návštěva Csiki potěšila. Zvláště visící boxovací pytel s nápisem HEINEKEN.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>