Pivovárek v polích

Cesta autobusem z Nymburku do Kněžiček trvá hodinu a dvacet minut. Proto mne překvapilo, že jízdné činilo jen 40 Kč.

Byl to spoj, který vymetl všechny vesnice po své trase. Do některých extra zajížděl a opět se vracel na „hlavní“ cestu. Alespoň jsem si vychutnal atmosféru Polabí.

Pivovar Záhora je umístěn na okraji obce. Jedná se o malý objekt s ještě menším výčepem a s nezastřešeným posezením. Počasí bylo akorát, nebem se trochu honily mraky, nakonec však naštěstí ani nekáplo.

Začal jsem světlou 11°. Hořká, chutná, osvěžující. Čeští sládci mají na vlastenecké ležáky ten správný grif.

Druhé mé pivo bylo mnohem zajímavější. Název zněl: „Cucember season lager“. Nevěděl jsem přesně, zdali jej mám přeložit jako „sezónní okurkový ležák“ nebo „ležák Okurková sezóna. Zapomněl jsem se zeptat, ale nejspíš B bylo správně.

Toto pivo chutnalo jako normální ležák s příchutí okurkového salátu v pozadí. U vedlejšího stolu seděla parta pivařů nejspíš někde od České Třebové. Místní pivní klub jsem poměrně důvěrně znal, ale toto hnutí se buď rozšířilo nebo v ČT existuje i konkurenční zájmová skupina.

Mluvilo se nejdříve o Faltusovi a pak následovala diskuse o fantasii a (ne)vkusu pivovarníků, kteří přidají do várky leccos. Nejbizarnější je prý, hned po kyseláku s gumovými medvídky produkt Crazy Clowna Shit Happens. Do piva jsou prý přidávána kávová zrnka, která prošla trávícím ústrojím indonéských cibetek, a ze kterých se vyrábí nápoj Kopi Lawak. Dnes už neví roupama…..

Americký ležák chutná skoro obdobně jako moje úvodní jedenáctka. Výčepní a nejspíše i sládek v jedné osobě vysvětluje, že nemá rád piva přearomatizovaná.

Na závěr jeden kyselý Berlinen Weiss s příchutí černého rybízu. Jedná se skutečně o přidávání čerstvého ovoce, což usuzuji z četných jadérek, kterých je plná sklenice.

Vydávám se cestou přes pole. Jak je ta naše krajina i bez moře a velehor krásná! Nalézám železniční trať, opuštěnou zastávku a brzy přijíždí i motorová lokálka, kde jsem vedle průvodčího a nejspíš i stojvůdce jediným cestujícím.

Přál bych si, aby nám tahleta idyla vydržela…..

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>