Plné pivo

Co jsem se včera dočetl na Novinkách na stránkách Seznam.cz mne naprosto konsternovalo. V dobách, kdy EU řeší zakřivení okurek a ministr financí Bureš zatěžuje občany novými poplatky a bující administrativou se pivaři nemají z pivních etiket dozvědět nic bližšího o zakoupeném výrobku.

Má být odstraněn oficiální název „ležák“ u jedenácti a dvanáctistupňových piv. Místo toho se má onen mok nazývat „plné pivo“. Je to něco jako plnotučné mléko, inspirace snad přišla z bývalého NDR, kde se silnější piva označovala Vollbier na rozdíl od Helles, což bylo spíše výčepní světlé. Nejsem si jist, zda-li tato praxe trvá u našich germánských sousedů dodnes, nicméně v německých hospodách si všichni objednávají Lager či Pilsner a slovo Vollbier jsem tam vůbec nezaslechl. Silnější speciály se mají nazývat „silné pivo“.

Údajně je současná praxe označování piv „ležák“ zmateční, neboť se vyskytují paskvily ve formě např.“svrchně kvašený ležák“, což popisuje nejspíše 12°ejla. Toto mi připomíná řešení ve stylu – „vadí-li vám alkohol v práci, přestaňte pravovat!“ Co je však mnohem horší, má rovněž odpadnout povinnost informace o obsahu alkoholu. Co je toto za nesmysl? V čase, kdy se na potravinářských výrobcích vyskytují celé tabulky o výživových hodnotách a v hospodách nás při konzumaci vyrušují informacemi o možných alergenech se nemáme dozvědět nic o pivu, které jsme si zakoupili! Povinnost informovat o stupňovitosti piva odpadla již v roce 1994 (přitom je EPM rozhodujícím faktorem pro vyměření příslušné daně z piva) a dnes se často ani nedozvíte odkud mok pochází, neboť trh je plný „létajících pivovarů“ a jiných kukaččích zařízení, které si dělají z místa původu a potažmo tak i ze zákazníka vyloženě srandu.

Jsem jeden z posledních, kdo by vzýval staré bolševické časy. Musím však přiznat, že tenkrát měli výrobci v označování piv pořádek. Člověk se na etiketě (kterou teda mívala piva od jedenáctky nahoru) dozvěděl zaokrouhlenou stupňovitost, obsah alkoholu (která se tenkrát udávala nikoliv v objemových, nýbrž ve váhových jednotkách) a dokonce i jeho energetickou (energickou) hodnotu v Kj.

Jestliže toto nové komediální nařízení projde, můžeme očekávat pivní etikety ve znění:

Plné pivo Námel, pro KOPR s.r.o. vyrábí létající pivovar Koniklec IČO 5133128.

Na zdraví!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Plné pivo

    • Argumenty na Pivním infu mne vůbec nepřesvědčily. Spodně kvašené pivo o stupňovitosti 11 – 12,99°plato by se mělo stále jmenovat ležák, silnější buď speciální nebo silné, to je celkem jedno, ale svrchně kvašené pivo „ale“ a žádný „svrchně kvašený ležák“. To „plné pivo“ neřeší. Povinné údaje na etiketě: Obsah alkoholu, EPM, popis druhu piva a místo původu. Jinak pivo nemusí mít etiketu vůbec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>