Přenos zodpovědnosti

Dlouho očekávaný protikuřácký zákon nám konečně schválil Senát a prezident se dal slyšet, že i přes zjevný střet zájmů jej vetovat nebude.

Ještě před několika lety jsem otravným kuřákům tento zákon přál, teď je mi jich skoro líto. Nebojím se, že kuřáci budou nekuřácké (tzn. všechny) hospody dlouhodobě sabotovat, ale představa dýchatelného poloprázdného lokálu před kterým si takřka ilegálně dopřává dávku nikotinu početná skupina šikanovaných kuřáků mne naplňuje nostalgií a smutkem.

Nu což. Jako nekuřák přežiji a dokonce přestanu kouřit pasivně. Omezující protikuřácký zákon má však ještě několik dodatků. Nejvíce mne zaujal ten o zodpovědnosti výčepního za podnapilé hosty. Celý svůj život vídávám v šencích nezbytnou cedulku o zákazu podávání alkoholických nápojům mladistvým, řidičům motorových vozidel a osobám podnapilým. Dle nové úpravy však v budoucnu bude personálu hospod za porušení tohoto předpisu hrozit vedle mastné pokuty též ztráta licence. Brzy to už bude jako v policejní zemi svobody USA, kde šenkýři za podání piva mladistvému do 21 let hrozí vedle výše zmíněné ztráty licence též pokuta až 50 000 dolarů, pět let vězení nebo obojí. Není vůbec zřídka k vidění, že v obchodu s chlastem vytahuje na požádání místní občanku i ctihodný kmet s dlouhým bílým plnovousem. Ještě pár takových novel a my pivaři se nebudeme stačit divit.

Takže ve výčepu jedno, dvě a dost.Při vyšším množství piv je host již pod nesporným vlivem a personál samozřejmě nemůže vědět, čeho je v takovém stavu schopen. V případě, že nebude host načipovaný, hostinský ještě pro jistotu projede databázi alkoholiků. Namístě bude i osobní prohlídka, zda-li zákazník náhodou nevlastní řidičský průkaz nebo dokonce klíčky od auta. Pak bude následovat zřejmě smutná pěší cesta domů. Ale pozor! Chodec je také účastník silničního provozu a jako takový nesmí požívat alkoholické nápoje! Frekventovaná policejní lítačka navíc odhalí, že na oblečení nemá reflexní prvky.

Připomíná vám to Orwellovo 1984? Jako pamětníkovi mi věřte, že zrovna v tomto roce byl oproti naši šedé budoucnosti v české hospodě ráj….

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>