Prezident

Zamýšlím se, kde se název „Prezident“ objevuje v pivním průmyslu.

Předně je to třeboňský speciál. Pamatuji si, že jak jsem jej jednou popíjel na nádraží v Protivíně, byl označen jako 14°. Přitom má oficiálně EPM do 13, 99.

Údajně vaří 12° ležák Prezident v současnosti i jablonecký pivovárek Volt. Ještě jsem jej neochutnal.

Samozřejmě nemohu nejmenovat průmyslovou břečku z Dominikánské Republiky Presidente.

Prezident je též náš zrající sýr, který se k samotnému pivu určitě hodí.

Nového prezidenta máme dnes i my.

Letošních prezidentských voleb jsem se nezúčastnil. Z nabídnutého materiálu pro mne nebyl žádný výběr. Jako vítěze všelidového hlasování jsem tipoval Nerudovou. Společenská atmosféra pro její zvolení se mi zdála příhodná.

Vítězství gen. Petra Pavla mne však rovněž nepřekvapilo. Měl ze všech kandidátů nejlepší PR a nejsilnější podporu médií. Sleduji s úžasem, že ani po 33 letech pádu tzv. „totality“ národ stále volí nomenklaturní kádry, kteří v minulém režimu nejen vystudovali a žili, ale rovněž jej aktivně podporovali. O tom již bylo hodně zmíněno a možno vše dohledat. Zdá se však, že zástupcům různých voličských generací je to jedno.

Vítězné shromáždění na jistém pražském náměstí mi připomínalo únor 1948, kdy se tam setkaly masy nadšeného lidu, který tam byl údajně násilně nahnán pod samopaly Lidových Milicích.

Pro paralelu oslav jiného vítězství mi tam chyběly snad už jen hořící louče.

Generál Pavel oficiálně zasedne do svého úřadu až po své inauguraci 9. března. Po několika dnech po svém zvolení se však chová, jakoby ve funkci již byl. Asi budu muset prostudovat příslušné články Ústavy, abych se dozvěděl jaký status má za šest týdnů nastupující prezident, který by měl být podle mého, možná mylného přesvědčení do 9. 3. stále ještě řadovým občanem. Jakou váhu mají jeho jednání s Ukrajinou, telefony na Tchaj-wan nebo inicializace vyšetřování v prezidentské kanceláři.

Zlí jazykové (skvělý název pro punkovou skupinu) tvrdí, že bude podporovat homosexuální svatby, greendeal, přijetí eura, cenzuru, válku a celkovou devastaci země i ožebračování jejich obyvatel. Nutno říci, že dle ústavy ze své pozice na většinu těchto záležitostí nemá mandát.

Na druhé straně není možno přeslechnout konstantně ryčící hlasy jistých politiků, kteří poukazují na to, že při veřejné volbě prezidenta by on sám měl mít větší pravomoci.

V této souvislosti mne napadají jména státnických generálů v Jižní Americe. Jorge Videla, Alfredo Strossner nebo Augusto Pinochet.

Generál Pavel vystoupil minulou neděli v Otázkách V. Moravce. Mimo jiné schválil plánované opravné programové prohlášení fialové vlády (bo válka) a zdrženlivě se vyjádřil k chystanému inovovanému Pendrekovému zákonu (proti šíření dezinformací), o kterém vlastně zatím nikdo nic konkrétního neví.

Po 10 letech vlády Miloše Zemana na Hradě to bude jistě změna. Jak však říká Murphy: „Všechny změny jsou k horšímu.“

Jinak obdivuji vizionářské schopnosti slezského barda Petra Bezruče, který již velice dávno napsal:

„Všichni vy na Slezské – všichni vy, dím

Nechť je vám Petr či Pavel

Mějž prs kryt krunýřem ocelovým

Tisícům k útoku zavel….!“

V poslední sloce této balady se píše něco o zúčtování. Ale nebudeme předbíhat událostem…

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>