Lutenský ležák

Dnes jsem v Tescu objevil pultík s několika petkami, které měly pro mne neobvyklou etiketu. „Lutenský ležák“.

Dalším názvem byl „Berňák“. Mohlo by to být slangové označení finančního úřadu, leč etiketě kraloval obrázek bernského salašnického psa.

Nedalo moc práce zjistit, odkud toto poměrně exotické pivo pochází. Je uvařeno v bruntálském pivovaru Hasič.

Tuto konkrétní značku vaří Bruntál pro jistý hotel v Dolní Lutyni. Vyrábí klasický lager, pivo medové, polotmavé a nějaký ten svrchňák.

Nevím, zdali se nějak liší výroba klasického Hasiče od piva na objednávku. Berňák má nižší říz, střední hořkost a v doznívání, vlastně i krátce předtím mou uznávanou „hlínu“, kterou je těžké vysvětlit, nicméně i nepoučený pivař tam tu zvláštní lahodnou příchuť může najít, aniž by znal můj osobní terninus technicus.

Potěšilo mne, že bruntálský Hasič funguje a je aktivní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Lutenský ležák

  1. Toto pivo kupuju na benzínce v Dolní Lutyni.
    Jinak s tím Hasičem to moc růžově nevidím-Co jedu přes Bruntál,tak se tam pokaždé stavím pro petku.Ale bohužel nikdy není v hospodě ani noha!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>