První prajský cider

O ciderech toho moc nevím, jen snad to, že se vyrábí z jablek.

Některé průmyslové cidery chutnají jako sladký mošt. Jiné, nejspíš ty z malovýroby jsou zase třeba kyselé. Můj britský pivní kolega Mark dával rovněž přednost klasickým ejlům, popřípadě v Evropě i ležákům, avšak na většině sjezdů organizace CAMRA na něj vyšla jako na dobrovolníka funkce asistenta u stánků se cidery a perry (z hrušek).

Prvním ciderem, který jsem okusil byl obvyklý Strongbow, stalo se to v Amsterdamu a byl jsem velice zaskočen.

Alkoholické mošty příliš nevyhledávám, ale občas se mi nějaký dostane náhodou pod ruku. Takto jsem objevil v pivotéce masivní láhev cideru, který se nazýval První prajské..

Zaujalo mne, že má moštík celých 8% alkoholu a že je to dokonce archivní kus, neboť zraje již od roku 2018. Moc se v tom nevyznám, ale na etiketě se píše, že cider nejdříve kvasil 6 měsíců na hrubých kalech a potom ještě stejně dlouhou dobu na kalech jemných. Takže se z něj dá docela dobře zkalit.

Musím uznat, že jsem byl nakonec mile překvapen. Mok byl spíše do hořka, jablka z něj vystupovala pouze svou nezkrocenou přirozeností a vzniklý alkohol byl celkem cítit. Dokonce jsem zaregistroval něco jako doznívání.

Tento cider vyrábí Tomáš Ritzka v moštárně Oldřišov a jeho ochutnání doporučuji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>